Hanna Walenczykowska

Na kremację zwłok trzeba czekać kilkanaście dni?

Wiosną 2012 roku w bydgoskiej spopielarni odbyły się pierwsze ceremonie kremacji ciał zmarłych. Fot. Archiwum / Dariusz Bloch Wiosną 2012 roku w bydgoskiej spopielarni odbyły się pierwsze ceremonie kremacji ciał zmarłych.
Hanna Walenczykowska

W bydgoskiej spopielarni zapewniono nas, że na kremację ciała zmarłego nie trzeba długo czekać w kolejce. Szczątki, także te, które pozostają po spopieleniu ciała muszą spocząć na cmentarzu. Możliwości rozsypywania ich w innych miejscach sprzeciwia się Kościół.

Bydgoska spopielarnia zwłok, którą prowadzi Zieleń Miejska, funkcjonuje od 5 lat.

Dwa dni czekania

- Jest tak oblegana, że trzeba długo czekać na kremację - skarżył się jeden z naszych Czytelników, który twierdził, że z tego właśnie powodu opóźniono datę pogrzebu jednego z członków jego rodziny.

Postanowiliśmy sprawdzić, czy prawdą jest to, że na ceremonię spopielenia ciała zmarłego w Bydgoszczy czeka się aż kilkanaście dni.

- To nieprawda - twierdzą przedstawiciele Zakładu Pogrzebowego „Zieleń Miejska” w Bydgoszczy. - Nie zdarzają się takie sytuacje, chociaż rzeczywiście osób, które korzystają z naszych usług jest coraz więcej.

Zwykle, jak nas zapewniono, na kremację czeka się 48 godzin, z których pierwsze 24 godziny od chwili stwierdzenia zgonu są obowiązkowe - to ustawowo określony czas, w którym nie można spopielać ciała. Kolejne 24 godziny, to czas na przygotowania.

Odwlekanie pogrzebu

- Bliscy osoby zmarłej są w takim stanie emocjonalnym, że nierzadko mają trudności z dostarczeniem ubioru lub określeniem daty pogrzeby - wyjaśnia pracownik spopielarni. - Czasami specjalnie odwlekają dzień kremacji i pogrzebu, ponieważ czekają na bliskich, którzy muszą przyjechać z daleka, na przykład tych, mieszkających poza granicami kraju.

W dalszej części artykułu przeczytacie:

 • Kiedy na spopielenie trzeba czekać dłużej?
 • Jak wygląda kremacja zwłok?
 • Gdzie można pochować zmarłego?
Pozostało jeszcze 55% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Hanna Walenczykowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.