Na ile wycenia się w Polsce bezpieczeństwo? Rozmowa z Marianem Cichoniem, biegłym od zabezpieczenia imprez masowych

Czytaj dalej
WM

Na ile wycenia się w Polsce bezpieczeństwo? Rozmowa z Marianem Cichoniem, biegłym od zabezpieczenia imprez masowych

WM

Rozmawiamy z Marianem Cichoniem, biegłym od zabezpieczenia imprez masowych z listy Sądu Okręgowego w Kielcach i członkiem Polskiej Izby Ochrony, autorem opinii dotyczącej tragicznego finału otrzęsin na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w TP w 2015 roku.

- Po dramatycznym w skutkach ataku nożownika podczas na scenie finału WOŚP w Gdańsku rodzi się pytanie - na ile wycenia się w Polsce bezpieczeństwo?

- Cena usługi ochrony to problem, który istnieje od wprowadzenia przepisów dotyczących komercyjnego świadczenia usług w zakresie ochrony osób i mienia ustawą z sierpnia 1997r. Wynika to z ustaleń pomiędzy przedsiębiorcą, agencją ochrony, a klientem. Jedna strona chce godziwie zarobić, druga - jak najmniej zapłacić za usługę. Na rynku usług ochrony w zasadzie od początku jest ostra rywalizacja o zdobycie pozycji. Można mnożyć przykłady - jeszcze do niedawna przed wejściem przepisów o minimalnej stawce godzinowej - od stycznia 2017 roku - część firm ochroniarskich wygrywała przetargi na ochronę za stawkę 8-10 zł za godzinę. Ile z tego mógł dostać pracownik? Pięć, siedem złotych, nie więcej. Aby nie wypaść z rynku usług ochroniarskich część firm świadczy taką „ ochronę”.

Jest szansa na zmianę?

Zamawiający usługi chyba w duchu nie kryli zadowolenia np. jednostki budżetowe, instytucje państwowe i inne podmioty, które zabezpieczyły środki na ochronę wyliczone zgodnie z obowiązującymi przepisami w określonej wysokości, a usługę często otrzymywali za pół ceny.

Przeczytaj dalszą część artykułu.

Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

WM

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

cena obniżona -50%

Dostęp do gazety online na 30 dni za połowę ceny

20,00 40,00

Czytaj aktualną gazetę w formacie PDF bez wychodzenia z domu. Pobierz ją i podziel się z bliskimi. Bądźcie na bieżąco z informacjami!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.