Młyny Rothera otwarte dla odwiedzających. Można zrobić zdjęcia, będzie też koncert!

Czytaj dalej
Fot. Archiwum, Dariusz Bloch
Marta Mikołajska

Młyny Rothera otwarte dla odwiedzających. Można zrobić zdjęcia, będzie też koncert!

Marta Mikołajska

Rozrywka Pokazy i warsztaty naukowe, eksperymenty, projekcje audiowizualne - te i inne niespodzianki czekają bydgoszczan.

Darmowe zwiedzanie wnętrz Młynów Rothera odbędzie się w weekend. Dla mieszkańców przygotowano także wiele innych atrakcji. W piątek na Wyspie Młyńskiej od godziny 17 będą czynne stoiska naukowe. Profesor Ciekawski przygotował warsztaty naukowe „Sekrety chemii i fizyki”. Tam na najmłodszych będą czekały doświadczenia, przeplatane prostymi eksperymentami. Nie zabraknie także eksperymentów z wykorzystaniem wody, jak na przykład zamrażanie powietrza w balonie czy skraplanie tlenu.

Atrakcje przygotował także Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Na jednym ze stoisk prof. Marek Macko wraz z zepołem naukowym zaprezentuje, na czym polega drukowanie 3D. Oprócz tego, na uczestników czekał będzie interfejs mózg-komputer. Jak mówi dr inż. Dariusz Mikołajewski z UKW, prezentowane będą rozwiązania, które Bydgoszcz oraz Uniwersytet mogą zaoferować społeczeństwu. - Pokażemy, w jaki sposób można wykorzystywać sygnały elektrofizjologiczne pobierane z mózgu do komunikacji i sterowania urządzaniami - zapowiada dr inż. Dariusz Mikołajewski. - Dla uczestników pokazów przygotowaliśmy proste gry sterowane za pomocą interfejsów mózg-komputer. Każdy będzie mógł spróbować swoich sił.

Inną atrakcją będą warsztaty i pokazy w druku 3D, skanowaniu 3D i tzw. inżynierii odwrotnej. Jak tłumaczy nasz rozmówca polega to na skanowaniu obiektu rzeczywistego, który później jest modyfikowany w programie komputerowym, a następnie drukowany.

W piątek o godz. 20.30 odbędzie się mapping, czyli audiowizualny pokaz, polegający na wyświetlaniu obrazów na budynku Młynów Rothera. Kulminacją piątkowych atrakcji będzie koncert Doroty Miśkiewicz - wokalistki jazzowej, skrzypaczki, kompozytorki, autorki tekstów piosenek, córki saksofonisty jazzowego Henryka Miśkiewicza, który razem z nią zaprezentuje się na scenie.

W sobotę i niedzielę z kolei, w godzinach od 10 do 17 mieszkańcy będą mieli możliwość zwiedzenia zabytkowych wnętrz Młynów Rothera. Dwudziestoosobowe grupy wpuszczane będą do środka co dwadzieścia minut. - Obiekt ten z zewnątrz zna każdy z nas, jednak wnętrze jest dla nas tajemnicą. Zwiedzający będą mogli znaleźć się na wielkim placu budowy, wyobrazić sobie, jak obiekt ten może wyglądać w przyszłości. To ogromna przestrzeń i ci, którzy mieli już okazję wejść do środka, mówią, że choć z zewnątrz budynek wygląda imponująco, trudno porównać to z tym, czego możemy spodziewać się wewnątrz. Jesteśmy przekonani, że na mieszkańcach zrobi to wrażenie - mówi Łukasz Krupa z Urzędu Miasta Bydgoszczy. - Zainteresowanie jest bardzo duże. W ciągu pierwszych dwóch godzin 200 osób odebrało wejściówki. Łącznie planujemy oprowadzić po Młynach Rothera około 1000 osób.

Marta Mikołajska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.