Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Młyny Rothera czeka nowe życie

Czytaj dalej

Młyny Rothera czeka nowe życie

Trwa rewitalizacja młynów Rothera, zabytkowych obiektów poprzemysłowych, które będą ozdobą i integralną częścią Wyspy Młyńskiej.

Młyny Rothera składają się z kilku budynków. W pomieszczeniach po spichrzu zbożowym powstanie park kultury, a w nim rozbudowana część edukacyjna z nowoczesnym wyposażeniem i sprzętem. Będzie można też korzystać z nowatorskiej strefy pod nazwą „Ogrody Wody. Stany Skupienia”. Natomiast dawny spichrz mączny będzie miejscem ekspozycji i projektów, które wzmocnią miejski potencjał turystyczny. Tak jak zapowiadająca się jako hit ekspozycja prezentująca funkcjonowanie ludzkiego mózgu.

Także na zewnątrz szykują się duże zmiany – przestrzeń wokół budynków będzie przystosowana do wypoczynku, także tego aktywnego.

Zespół młynów Rothera powstał w latach 1849-1851. W 1919 r. zakłady przejęła gmina Bydgoszcz, a w 1921 r. przekazała je polskiemu Skarbowi Państwa. Po II wojnie światowej obiekty na wyspie przejęło państwo i utworzyło Państwowe Przedsiębiorstwa Zbożowo-Młynarskie. Jeszcze w latach 80. XX w. transport zboża do spichlerzy odbywał się drogą wodną. W latach 90. młyny przejęli prywatni inwestorzy, a pod koniec 2013 r. kolosa na Wyspie Młyńskiej odkupił ratusz.

plus.expressbydgoski.pl

Wakacje 50% taniej!

Wakacje 50% taniej!

55,00 110,00

Zabierz ze sobą prenumeratę cyfrową na wakacje! Express Bydgoski online oraz w wersji PDF na 90 dni 50% taniej!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.