Młyny Rothera czeka nowe życie

Czytaj dalej

Młyny Rothera czeka nowe życie

Trwa rewitalizacja młynów Rothera, zabytkowych obiektów poprzemysłowych, które będą ozdobą i integralną częścią Wyspy Młyńskiej.

Młyny Rothera składają się z kilku budynków. W pomieszczeniach po spichrzu zbożowym powstanie park kultury, a w nim rozbudowana część edukacyjna z nowoczesnym wyposażeniem i sprzętem. Będzie można też korzystać z nowatorskiej strefy pod nazwą „Ogrody Wody. Stany Skupienia”. Natomiast dawny spichrz mączny będzie miejscem ekspozycji i projektów, które wzmocnią miejski potencjał turystyczny. Tak jak zapowiadająca się jako hit ekspozycja prezentująca funkcjonowanie ludzkiego mózgu.

Także na zewnątrz szykują się duże zmiany – przestrzeń wokół budynków będzie przystosowana do wypoczynku, także tego aktywnego.

Zespół młynów Rothera powstał w latach 1849-1851. W 1919 r. zakłady przejęła gmina Bydgoszcz, a w 1921 r. przekazała je polskiemu Skarbowi Państwa. Po II wojnie światowej obiekty na wyspie przejęło państwo i utworzyło Państwowe Przedsiębiorstwa Zbożowo-Młynarskie. Jeszcze w latach 80. XX w. transport zboża do spichlerzy odbywał się drogą wodną. W latach 90. młyny przejęli prywatni inwestorzy, a pod koniec 2013 r. kolosa na Wyspie Młyńskiej odkupił ratusz.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.