Natalia Dyjas-Szatkowska

Młodzi działacze przekonują do szczepień przeciw COVID-19. Apelują przed szpitalem: pomóżmy w rejestracji rodzicom, dziadkom

Młodzi działacze przekonują do szczepień przeciw COVID-19. Apelują przed zielonogórskim szpitalem: pomóżmy w rejestracji rodzicom, dziadkom Fot. Jacek Katos Młodzi działacze przekonują, dlaczego warto się szczepić, by pokonać epidemię koronawirusa.
Natalia Dyjas-Szatkowska

- My, młodzieżówki Lewicy, Młoda Lewica oraz Federacja Młodych Socjaldemokratów znajdujemy się przed szpitalem w Zielonej Górze, aby opowiedzieć o szczepieniach przeciwko [b]COVID-19[/b] - mówi Angelika Słowińska, przewodnicząca Federacji Młodych Socjaldemokratów w Lubuskiem. Działacze chcą przekonywać, by coraz więcej mieszkańców zdecydowało się zaszczepić. Jak mówią, tylko tak wrócimy "do normalności".

- Większość Polaków bardziej boi się szczepionki niż koronawirusa - mówi Witold Grzesiak z Młodej Lewicy. I przekonuje, że bać się nie ma czego. - Szczepionki zostały stworzone dość szybko, dzięki temu, że znaliśmy genom wirusa już w styczniu. Szczepionki na COVID-19 są wyjątkowe. Po raz pierwszy wykorzystywana jest technologia mRNA na tak szeroką skalę. Nie jest to jednak technologia nowa, wymyślona na kolanie. Pierwsze wzmianki o tej metodzie wykorzystywania szczepień pojawiły się w latach 90. Dopracowywana więc była już 30 lat temu. Szczepionki działają jak instrukcja dla komórek. Uczą ich produkcji specjalnego białka, aby układ odpornościowy mógł szybciej wykryć wirusa. O tym, że szczepienia są bezpieczne, świadczy fakt, że szczepią się najważniejsi przywódcy świata, celebryci, ale przede wszystkim lekarze i naukowcy. I to im powinniśmy przede wszystkim ufać w czasie pandemii.

Dzięki szczepieniom szybciej wyjdziemy z pandemii

- Chciałabym odwołać się do stanowiska zespołu do spraw COVID-19 Polskiej Akademii Nauk [które mówi], że szczepienie jest jedynym racjonalnym wyborem, dzięki któremu będziemy mogli szybciej wyjść z pandemii - mówi Angelika Słowińska i dodaje, że zaszczepienie się pozwoli na powrót do normalnego funkcjonowania naszego społeczeństwa.

- Jestem pewna, że wszyscy moi rówieśnicy chcieliby spotkać się ze swoimi znajomymi.

Jak mówią młodzi: bez ryzyka, że zachorują inni i bez obaw, że zakażą członków rodziny, w tym szczególnie osoby starsze.

[polecane]21174733[/polecane]

Sporo uczniów chciałoby wrócić do szkół

- Nie zapominajmy też, że spora część uczniów chciałaby powrócić do szkół, by kontynuować edukację w tradycyjny sposób - mówi Angelika Słowińska. - Szczepienie jest dla nas jedyną szansą na powrót do normalności, której tak bardzo nam brakuje. Jedyną barierą, która nas od tego dzieli, jest podjęcie szybkiego działania w kierunku zaszczepienia jak największej liczby osób... Jeżeli ktoś myśli, że przejdzie chorobę bezobjawowo, to proszę pomyśleć o osobach obecnie podtrzymywanych przy życiu dzięki pomocy naszego wspaniałego personelu medycznego oraz respiratorów.

Młodzi uważają, że tych, którzy zaszczepić się przeciwko koronawirusowi nie chcą, trzeba mimo wszystko do szczepień przekonywać, użyć odpowiednich argumentów, by zrozumieli powagę sytuacji.

- Jestem pewna, że każdy z nas wspólnie dołoży swoją cegiełkę do walki z koronawirusem - dodaje jeszcze Angelika Słowińska.

Młodzi podpowiadają, jak można się zaszczepić

- Jak się zaszczepić? Najprostszym i najszybszym sposobem jest zapisanie się online za pośrednictwem strony pacjent.gov.pl - mówi Claudia Karwicka, przewodnicząca Młodej Lewicy Lubuskie. - Po wejściu na tę stronę, wybieramy grupę wiekową, do której należymy. I krok po kroku jesteśmy kierowani przez cały proces. Wiemy jednak, że osoby starsze nie zawsze mają dostęp do komputerów i internetu. Specjalnie dla nich została uruchomiona linia telefoniczna, na którą mogą zadzwonić i również zapisać się na szczepienie. Jej numer to: 989. Ewentualnie rejestracji można dokonać bezpośrednio w punkcie szczepień.

Młodzi działacze przekonują do szczepień przeciw COVID-19. Apelują przed zielonogórskim szpitalem: pomóżmy w rejestracji rodzicom, dziadkom
Jacek Katos Młodzi działacze przekonują, dlaczego warto się szczepić, by pokonać epidemię koronawirusa.

Obecnie trwa rejestracja osób powyżej 80. roku życia. Od piątku, 22 stycznia, będą mogli tego dokonać mieszkańcy powyżej 70. roku życia. Ale już dziś każdy z nas może zgłosić chęć zaszczepienia się na podanej wyżej stronie internetowej.

- Bardzo prosimy wszystkie osoby, które wiedzą, jak się zapisać, by pomogły innym - apeluje Claudia Karwicka. - W tym ciężkim czasie taka pomoc jest bardzo potrzebna. Apelujemy szczególnie do osób młodych: pomóżcie swoim rodzicom i dziadkom wypełnić formularze w internecie.

[promo]399893[/promo]

Hubert Fidali, wiceprzewodniczący Federacji Młodych Socjaldemokratów w Lubuskiem, przypomniał, że w tej chwili trwają szczepienia "grupy zero". Wytłumaczył, kto będzie szczepione w najbliższym czasie.

Młodzi działacze przyznają, iż spotkali się wśród swoich rówieśników z opiniami, że nie chcą się oni szczepić. Pojawiają się też głosy, że szczepionka nie była zbyt długo testowana.

- Po internecie krążą fałszywe informacje - uważają młodzi działacze. - Chcemy krytykować tę dezinformację.

[promo]5477[/promo]

Natalia Dyjas-Szatkowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.