Tomasz Rusek

Miliony dla strażaków. W Twojej gminie też?

- Tyle lat na niego czekaliśmy! - mówili dumni strażacy z OSP Lubiszyn podczas prezentacji swojego pierwszego nowego wozu. Nieoficjalnie przywitali go Fot. Tomasz Rusek - Tyle lat na niego czekaliśmy! - mówili dumni strażacy z OSP Lubiszyn podczas prezentacji swojego pierwszego nowego wozu. Nieoficjalnie przywitali go nieco inaczej. Zobaczcie na filmie
Tomasz Rusek

Budowy nowych remiz, remonty starych czy zakupy potężnych wozów bojowych, jak ten w Lubiszynie - ochotnicze straże zmieniają się w oczach

O tym, jaki kawał roboty robią strażacy - ochotnicy, tysiące gorzowian przekonały się podczas lipcowej akcji gaszenia katedry. To właśnie druhowie z OSP, ramię w ramię z zawodowcami, ofiarnie ratowali płonącą wieżę. A na co dzień pomagają zabezpieczać gminne uroczystości, imprezy, uczą dzieci pierwszej pomocy i są pierwsi na miejscu, gdy sąsiadowi zawali się drzewo, zapali komin czy... trzeba zająć czymś młodzież. Bo często remizy to wiejskie centra życia i rozrywki. - To nasza pasja i nasza miłość. Kochamy, co robimy. Straż na wsiach faktycznie jest czymś więcej, niż służbą ratunkową - mówi Krzysztof Nowak, ochotnik z Bogdańca.

Wszędzie coś się dzieje

- Strażacy są nieocenieni - mówi krótko wójt Kłodawy Anna Mołodciak. W jej gminie zaraz zacznie się budowa remizy w Santocku, do tego jeszcze w tym roku zostanie kupiony nowy wóz dla OSP Kłodawa.

W Santoku lada moment ogłoszony będzie przetarg na budowę remizy w Lipkach Wielkich, zaplanowana jest też modernizacja remizy w Wawrowie (trzeba kupić piec i odświeżyć elewację budynku). Na dokładkę w tym roku nowe auto dostała OSP Jaczewo.
W Lubiszynie też cieszą się z wozu bojowego. Dopiero co trafił na stan jednostki. - Nie umiem opisać tej radości. Czekaliśmy na nowe auto latami. W końcu mamy. Będziemy mogli lepiej i szybciej pomagać - mówił nam zadowolony druh z Lubiszyna Marcin Nikolak. Jego koleżanki i koledzy z OSP byli tak szczęśliwi, że przywitali auto w iście królewskim stylu. Wideo z tego show możecie zobaczyć na www.gazetalubuska.pl.

- Dodatkowo szykuje się jeszcze budowa remizy w Stawie i remont w OSP Lubno - uzupełnia wieści z Lubiszyna wójt Artur Terlecki.

W Deszcznie będzie nowa remiza dla OSP Ciecierzyce, dokończone zostaną garaże dla OSP Deszczno. I może przyjedzie do gminy nowy wóz...?

Zasługują na wsparcie

To nie koniec. Nowoczesne auta trafią jeszcze do następujących jednostek na północy regionu: OSP Rąpin (gmina Drezdenko), OSP Kowalów (gmina Rzepin) i OSP Międzyrzecz – Obrzyce. W sumie Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze w doskonale wyposażone wozy bojowe doposaży w tym roku 13 jednostek w całym regionie. I wyda na to 12 mln zł.

Marszałek Elżbieta Polak tłumaczy „GL”, że wydatki na ochotników są w interesie wszystkich mieszkańców województwa. - W naszym regionie krzyżują się dwie ważne arterie komunikacyjne: autostrada A2 i trasa S3. To wymaga bardzo sprawnych i profesjonalnych służb ratunkowych. Ważnym elementem systemu ratownictwa są właśnie Ochotnicze Straże Pożarne, czyli ludzie, którzy bezinteresownie, z oddaniem poświęcają swój czas i ryzykują, by ratować życie i dobytek innych. Trzeba ich wspierać finansowo, by mogli działać bezpiecznie, jak najmniej ryzykując własnym życiem i zdrowiem. Właśnie dlatego zasługują na profesjonalny i supernowoczesny sprzęt - mówi marszałek E. Polak.

W woj. lubuskim działają 352 jednostki OSP. Zrzeszają łącznie niemal 13 tys. członków, z tego 10,5 tys. to panie i panowie w czynnej służbie.

To prawdziwa armia

Strażakom zawodowcom z Gorzowa też niedługo będzie się lepiej pracowało. W samym centrum miasta, przy ul. Dąbrowskiego, już stoi nowoczesna hala garażowa o powierzchni niemal 600 mkw. Dzięki niej (i jej wyposażeniu) ratownicy mogą szybciej wyjeżdżać do akcji. Obok kończy się budowa budynku socjalno - biurowego. To inwestycja za 8 mln zł.

Tomasz Rusek

Najwięcej moich tekstów znajdziecie obecnie na stronie międzyrzecz.naszemiasto.pl. Żyję newsami, ciekawostkami, inwestycjami, problemami i dobrymi wieściami z Międzyrzecza, Skwierzyny, Trzciela, Przytocznej, Pszczewa i Bledzewa.
To niezywkły powiat, moim zdaniem jeden z najpiękniejszych (i najciekawszych!) w Lubuskiem. Są tam też wspaniali ludzie, z którymi mam szansę porozmawiać na facebookowym profilu Głos Międzyrzecza i Skwierzyny. Wpadnijcie tam koniecznie. Udało się nam stworzyć wraz z ponad 15 tysiącami ludzi fajne, przyjazne miejsce, gdzie znajdziecie newsy, piękne zdjęcia, relacje z ważnych wydarzeń i - codziennie! - najnowszą prognozę pogody. Bo od pogody zaczynamy dzień.


Staram się pilnować najważniejszych spraw i tematów. Sporo piszę o:


jeziorze Głębokim, o inwestycjach, czy atrakcjach turystycznych, ale poruszamy (MY - bo wiele tematów do załatwienia i opisania podpowiadacie Wy, Czytelnicy) dziesiątki innych spraw. 
Dlatego przy okazji wielkie dzięki za Wasze komentarze, opinie, zaangażowanie i wsparcie.Zdarza się też, że piszę o Gorzowie. To moje rodzinne miasto, które - tak lubię myśleć - znam jak własną kieszeń. Cały czas się zmienia, rozbudowuje, wiecznie są tu jakieś remonty i inwestycje, więc pewnie jeszcze przez lata nie zabraknie mi tematów! 


Do Gazety Lubuskiej (portal międzyrzecz.naszemiasto.pl jest jej częścią) trafiłem niemal 20 lat temu. Akurat zakończyłem swoją kilkuletnią przygodę z Radiem Gorzów i Radiem Plus, więc postanowiłem się sprawdzić w słowie pisanym (choć mówione było świetną przygodą). I tak się sprawdzam, i sprawdzam, i sprawdzam. Musicie bowiem wiedzieć, że Lubuska sprzed nastu lat i obecna to zupełnie inne gazety. Dziś, poza pisaniem, robimy zdjęcia, nagrywamy filmy, przygotowujemy relację. Żaden dzień nie jest takim sam. I chyba dlatego tak lubię tę pracę.

Lubię też: • jazdę na rowerze

 • pływanie

 • urlopy

 • gołąbki

 • seriale

 • lenistwonie przepadam za: • winem

 • górami

 • ogórkową

 • tłumem

 • hałasami

 • wczesnym wstawaniem (aczkolwiek nieźle mi wychodzi!)OK, w ostateczności mogę zjeść ogórkową.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.