Miliarderzy na liście magazynu „Forbes”, w tym czterech z województwa łódzkiego

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Gałasiński
Alicja Zboińska

Miliarderzy na liście magazynu „Forbes”, w tym czterech z województwa łódzkiego

Alicja Zboińska

To był wyjątkowy rok dla naprawdę bogatych Polaków. Na liście stu najbogatszych Polaków magazynu „Forbes” aż 37 pozycji należy do tych, których majątek wart jest przynajmniej miliard złotych. Wśród nich są cztery osoby związane z województwem łódzkim.

- Nigdy jeszcze nie było aż tak wielu posiadaczy majątku wartego więcej niż miliard złotych - podkreślają twórcy zestawienia. - Pierwszy raz w historii aż sześciu z polskich miliarderów znalazło się na liście najbogatszych ludzi świata przygotowanej przez amerykański magazyn „Forbes”.

Pierwsze miejsce zajmuje rodzeństwo Kulczyków - Dominika i Sebastian. Magazyn ich majątek wycenił na niemal 13,9 mld zł. Liderzy zestawienia są jednak ubożsi niż przed rokiem, wartość ich majątku spadła o 2,63 proc.

Nasze województwo jest reprezentowane przez sześć osób, w tym trzech debiutantów. Po raz pierwszy na liście - i to od razu na piętnastym miejscu - pojawili się Jacek, Wojciech i Tomasz Furmanowie, do których należy firma Aflofarm, działająca w branży farmaceutycznej. Majątek braci Furmanów został przez twórców raportu wyceniony na 1,990 mln zł.

Miliarderzy na liście magazynu „Forbes”, w tym czterech z województwa łódzkiego
archiwum

Pomnożył majątek, ale spadł na liście najbogatszych Polaków Antoni Ptak. „Forbes” wycenił majątek Ptaka, znanego z centrum handlowego w Rzgowie pod Łodzią oraz działalności w sporcie na 1,8 mld zł, podczas gdy przed rokiem było to 1,4 mld zł. Choć poziom bogactwa Antoniego Ptaka wzrósł o 5,88 proc, to spadł on na liście o dwie pozycje.

Spadki odnotowali także pozostali mieszkańcy regionu obecni w zestawieniu. Przed rokiem Adam i Zbigniew Kuczyńscy, właściciele firmy Transfer Multisort Elektronik, która sprzedaje elektronikę do 135 krajów, zajmowali 69 miejsce na liście z majątkiem wycenianym na 619 mln zł. W tym roku zajmują 78 miejsce a wartość ich bogactwa to 590 mln zł. To spadek o 4,68 proc.

Największy spadek odnotował jednak Tomasz Stefański, właściciel firmy Raw-Pol z Rawy, która zajmuje się produkcją odzieży roboczej. W najnowszym zestawieniu firma zajmuje 86 miejsce, a jej majątek jest wyceniany na 538 mln zł. Przed rokiem majątek wyceniono na 940 mln zł, co wówczas pozwoliło na zajęcie 37 miejsca w zestawieniu.

W pewien sposób z naszym województwem są związani Maciej i Małgorzata Adamkiewiczowie, właściciele Grupy Adamed, koncernu famaceutycznego. Należą do nich dawne Pabianickie Zakłady Farmaceutyczne Polfa. Ich majątek jest wyceniany na 1,5 mld zł, co wystarczyło na zajęcie dwudziestego miejsca na liście. Małżeństwo działa także w branży hotelarskiej.

W tym roku na liście nie znaleźli się ubiegłoroczni debiutanci: Andrzej Wodzyński, właściciel Ceramiki Tubądzin oraz Mariusz i Paweł Szataniakowie, właściciele Wieltonu i Pamapolu.

Alicja Zboińska

Jestem dziennikarką Dziennika Łódzkiego, zajmuję się głównie sprawami konsumenckimi, pomocą naszym czytelnikom w rozwiązywaniu codziennych problemów. Piszę artykuły o tematyce społecznej, gospodarczej, na przykład o trendach na rynku pracy, działalności przedsiębiorstw. Zajmuję się również szeroko pojętym handlem, zmianami w działalności galerii handlowych, nie tylko w dobie pandemii.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.