Szymon Spandowski

Michał Anioł w Urzędzie Bezpieczeństwa i inne niezwykłe historie z książek wzięte

Podinspektor Monika Chlebicz z zabezpieczonymi przez bydgoskich policjantów starymi książkami Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz Podinspektor Monika Chlebicz z zabezpieczonymi przez bydgoskich policjantów starymi książkami
Szymon Spandowski

Wojna obeszła się z książkami okrutnie. Pozostawione na ich kartach pieczęcie bywają symbolami ich burzliwego losu i często historii ciekawszych od tych w książkach opisanych.

Kilka dni temu funkcjonariusze z Wydziału Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy wypatrzyli na jednej z aukcji internetowych kilka wiekowych książek z niemieckimi pieczęciami biblioteki Muzeum Miejskiego w Gdańsku.

- W tej sprawie policjanci skontaktowali się z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pracownicy Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych wskazali, iż książki te należy zakwalifikować jako polskie straty wojenne, gdyż właścicielem ich powinien być Skarb Państwa - mówi podinspektor Monika Chlebicz, rzeczniczka komendanta wojewódzkiego policji.

- Sprawę pierwotnie zakwalifikowano jako przestępstwo przywłaszczenia i do pracy przystąpili specjaliści od cyberprzestępczości. Łatwo ustalili, kto kryje się pod nickiem na portalu aukcyjnym. Okazało się, że to 62-letni mieszkaniec Torunia. Prokurator z Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz-Północ zdecydował o przeszukaniu. Policjanci odzyskali 15 książek, z których najstarsza pochodzi z 1846 roku. Egzemplarze zostały zabezpieczone i wkrótce trafią do ministerstwa, które podejmie decyzję, gdzie ostatecznie zostaną przekazane.

Z dalszej części materiału dowiesz się:

 • w jaki sposób mężczyżna nabył te książki
 • skąd w naszym regionie tyle książek sprzed kilku wieków
Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Szymon Spandowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.