
Z aptek w całym kraju wycofana została jedna seria Etopiryny Extra, popularnego leku przeciwbólowego. Jeśli macie go w domu, to nie zażywajcie.
„Goździkowa przypomina na ból głowy etopiryna” - to hasło reklamowe nie zawsze trzeba brać sobie do serca. Główny Inspektor Farmaceutyczny 16 listopada br. wycofał z obrotu na terenie całego kraju lek Etopiryna Extra. Chodzi o serię produktu nr 11116 z datą ważności 30 listopada 2019 roku.
- Przyczyną decyzji jest otrzymanie wyniku poza specyfikacją. W leku tym wykryto niewłaściwe parametry substancji pokrewnych - uzasadnia Zbigniew Niewójt, pełniący obowiązki Głównego Inspektora Farmaceutycznego.
W aptekach jej już nie ma
Etopiryna Extra zawiera kwas salicylowy, paracetamol i kofeinę. To środek przeciwbólowy stosowany często przy bólu głowy, migrenie czy bólu zębów. Sprawdziliśmy wczoraj, czy w bydgoskich aptekach lub sklepach można było go kupić.
Przyczyną decyzji jest otrzymanie wyniku poza specyfikacją. W leku tym wykryto niewłaściwe parametry substancji pokrewnych
- Wiemy o wycofaniu tego leku. Mieliśmy tylko dwa opakowania, ale już nie są w sprzedaży - mówi Tomasz Przybysz, magister farmacji z Miller Apteki w Bydgoszczy.
- Każdego dnia na bieżąco na stronie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego sprawdzamy, jakie leki zostają wycofane z obrotu. W takiej sytuacji oddajemy je do hurtowni, a ta przekazuje je dalej do producenta. Wszystko jest skrupulatnie dokumentowane. Taki lek zostaje potem zutylizowany i nie ma możliwości, aby trafił ponownie do rąk pacjenta. Osobom, które kupowały Etopi-rynę Extrę, radzę sprawdzić, czy nie posiadają akurat leku z wycofanej serii. Nie należy go bowiem stosować. Aktualnie u nas dostępna jest tylko etopiryna zwykła i tę można zażywać bez żadnych obaw.
W jednej z aptek na Bartodziejach, także poinformowano nas, że wadliwa seria nie jest już dostępna w sprzedaży. Sprawdziliśmy też w kilku sklepach. Tu na półkach była tylko etopiryna zwykła, ale sprzedawcy byli zdziwieni, gdy mówiliśmy im o wadliwej serii.
Nie tylko etopiryna
Etopiryna Extra to niejedyny lek, który w ostatnich dniach, decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego, zniknął z obrotu.
Dotyczy to też Amolu - płynu doustnego i na skórę (150 ml, numer serii 284523, data ważności 10.2018 r.) oraz Ambroksolu Takeda - syropu wykrztuśnego na kaszel (nr serii 335725, data ważności: 12.2017; nr serii 346164, data ważności: 03.2018 r.; nr serii 359907, data ważności: 07.2018 r.). W przypadku Amolu wykryto niewłaściwe „parametry mieszaniny olejków wyrażonej jako aldehyd cynamonowy”. Z kolei przyczyną wycofania Ambroksolu Takeda jest „otrzymanie wyniku poza specyfikacją w programie ciągłego badania stabilności, w parametrze zawartość pojedynczego zanieczyszczenia. - Tej serii Amolu nie mieliśmy wcale - mówi Tomasz Przybysz z Miller Apteki w Bydgoszczy. - Mamy tylko Amol innych producentów. Podobnie jest w przypadku Ambroksolu.
Powody wycofań
Od stycznia do 17 listopada br. z obrotu zostało wycofanych lub wstrzymanych ponad 110 leków, co średnio miesięcznie daje 9-10 leków. Każda taka informacja zawsze niepokoi pacjentów. Jak podaje jednak DOZ.pl - Dbam o Zdrowie, największy polski portal o zdrowiu, „leki wycofuje się z aptek nie tylko z powodu poważnej wady jakościowej samego produktu (np. zanieczyszczenia), ale również wskutek wady opakowania (np. oznakowania niezgodnego z zatwierdzoną dokumentacją rejestracyjną) lub błędów w konstrukcji ulotki. Nad właściwą jakością leku i bezpieczeństwem z tym związanym czuwa Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Decyzje GIF, odnoszące się do produktów leczniczych, dotyczą w szczególności ich wstrzymania i wycofania, a także ponownego dopuszczenia. Taką decyzję otrzymuje najpierw podmiot odpowiedzialny lub wytwórca, który zobowiązany jest przekazać ją wszystkim bezpośrednim odbiorcom (hurtowniom farmaceutycznym). Kierownik hurtowni farmaceutycznej po otrzymaniu decyzji od wytwórcy powiadamia apteki”.