Krzysztof Strauchmann

Masz problemy z dostępem do urzędu? Dzwoń do koordynatora

Masz problemy z dostępem do urzędu? Dzwoń do koordynatora Fot. 123RF
Krzysztof Strauchmann

Do końca września w każdym urzędzie i instytucji państwowej ma być koordynator ds. dostępności. Władze chcą ułatwić osobom niepełnosprawnym i starszym załatwianie swoich spraw.

Przed rokiem sejm uchwalił ustawę o dostępności. To efekt między innymi kontroli przeprowadzonej przez NIK w 24 gminach, gdzie sprawdzono blisko sto budynków różnych instytucji publicznych. Żaden z nich nie był całkowicie wolny od barier.

Nie chodzi zresztą tylko o bariery architektoniczne: schody, wąskie przejścia, przeszkody na korytarzach, które utrudniają życie osobom niepełnosprawnych ruchowo, niewidomym czy starszym. Ustawa mówi także o dostępności informacyjno – komunikacyjnej, o dostępie do tłumacza języka migowego dla niedosłyszących, o komunikatach czy informacjach urzędowych pisanych dużą czcionką.

Zgodnie z ustawą w każdym urzędzie rządowym czy samorządowym do końca tego roku mają być wyznaczeni koordynatorzy ds. dostępności. Ich dane kontaktowe będą na stronach internetowych instytucji.

Pozostało jeszcze 59% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Strauchmann

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.