Wojciech Mąka

Mapa zagrożeń grozi paraliżem policji

Mapa zagrożeń grozi paraliżem policji        Fot. archiwum/zdjęcie ilustracyjne
Wojciech Mąka

Wystarczyły tylko trzy lata, żeby na bydgoskiej mapie bezpieczeństwa było prawie osiemnaście tysięcy zgłoszeń! Policyjna mapa zagrożeń bije rekordy popularności i chyba jest przydatna...

Krajowa Mapa Bezpieczeństwa to strona internetowa, którą każdy może obejrzeć, nawet w smartfonie. Każdy też może nanieść na nią miejsce, o którym uważa, że jest niebezpieczne. Strona internetowa z mapą działa od września 2016 roku. Trudno powiedzieć, że robi furorę, ale bydgoszczanie nie są obojętni. Niektórzy nawet zbyt gorliwi.

Raz na dobę

- Z jednego adresu IP komputera raz na dobę można wysłać tylko jedno zgłoszenie, to rodzaj zabezpieczenia, żebyśmy między innymi nie otrzymywali zgłoszeń do natychmiastowych interwencji. Mapa zagrożeń nie służy do zgłaszania interwencji - podkreśla komisarz Przemysław Słomski z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Od września 2016 roku, kiedy mapa i możliwość zaznaczania na niej miejsc łamania prawa ruszyła, w mieście i powiecie bydgoskim było prawie 18 tysięcy zgłoszeń. Dokładnie licząc - 17 686.

A dni lecą...

Niestety „mapa” może okazać się nietrafionym pomysłem. Zgłoszenia bowiem dotyczą głównie nieprawidłowego parkowania m.in. przy ul. Gdańskiej i picia alkoholu „pod chmurką”.

- Zalecenie jest takie, żeby w ciągu trzech dni od zgłoszenia problemu na mapie przekazać sygnał odpowiedniemu komisariatowi. Ten na sprawdzenie ma pięć dni - mówi komisarz Słomski.

Wystarczyły trzy lata - od września 2016 roku - żeby elektroniczna mapa zagrożeń zaczęła przynosić efekty. Statystycznie jest bardzo dobrze, praktycznie - niestety już gorzej.

- Od września 2016 roku, od kiedy mapa zagrożeń zaczęła działać, dostaliśmy prawie 18 tysięcy zgłoszeń - mówi komisarz Przemysław Słomski z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. - Dziewięć tysięcy tych spraw zostało rozwiązanych, sześć tysięcy po naszym rozpoznaniu okazało się zgłoszeniami nieuzasadnionymi.

Prawie dwa tysiące spraw jest w toku.

Niestety, w dużej części w Bydgoszczy zgłaszane są sprawy dotyczące... nieprawidłowego parkowania samochodów. Zgłoszenia dotyczą ulic Gdańskiej i Dworcowej.

Nikt o tym głośno nie powie, że problem takich zgłoszeń pojawia się dlatego, że... sąsiedzi nie lubią swoich sąsiadów.

Bydgoskie zgłoszenia to głównie złe parkowanie. Policyjny plan Bydgoszczy roi się od czerwonych znaczków. To ulice Dworcowa, Gdańska, jest tez kilka „przeładowanych” samochodami osiedli.

- Niestety jest tak, że starsze osoby mające dostęp do internetu, a mające swoje uwagi, klikają w mapę - mówi znajomy dzielnicowy - efekt może być taki, że jedna osoba zgłosi zagrożenie na osiedlu, ale niebezpieczeństwa wcale tam nie ma. Potem my musimy sprawdzać sygnały, a te się zwyczajnie nie potwierdzają.

- Oceniam, że jako Komendant Miejska Policji mamy dobre osiągnięcia jeśli chodzi o likwidację zagrożeń zgłaszanych

328 zgłoszeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie radziejowskim w 2019 roku

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, to narzędzie, które służy społeczeństwu do wskazywania miejsc wymagających interwencji Policji. W minionym roku mieszkańcy powiatu radziejowskiego wskazali 328 punktów, które uważają za zagrożone.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to aplikacja, dzięki której mieszkańcy mogą zgłaszać, które miejsca według nich są zagrożone. Narzędzie to, ma służyć głównie poprawie bezpieczeństwa mieszkańców. Za pomocą internetu można wskazać policjantom, gdzie np. nocują bezdomni, w którym miejscu są źle zaparkowane pojazdy, gdzie dochodzi do przekroczeń prędkości itp..

W 2019 roku w powiecie radziejowskim naniesionych na mapie zostało 328 takich miejsc. Większość zgłoszeń dotyczyła przekraczania dozwolonej prędkości (106 zgłoszeń), parkowania pojazdów w miejscach niedozwolonych(92 zgłoszenia), nieprawidłowa infrastruktura (30 zgłoszeń), w szczególności dziurawe drogi oraz nieprawidłowe oznakowanie . Po sprawdzeniu przez policjantów, blisko połowa (149) zgłoszeń została potwierdzona i wyeliminowana.

W przypadku zgłoszeń dotyczących niewłaściwej infrastruktury i niewłaściwego oznakowania dróg, policjanci kierują wnioski do zarządcy dróg z informacją o uzupełnienie oznakowania albo dokonaniu stosownych zmian.

Każde zgłoszenie jest dla policjantów cenne i wnikliwie sprawdzane. Dzięki informacjom przekazywanym za pomocą KMZB od mieszkańców powiatu radziejowskiego, policjanci mogą w jeszcze większym stopniu poprawić bezpieczeństwo w powiecie.

„Mapa” jest dostępna na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Radziejowie, a jej obsługa jest bardzo prosta.

Przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania interwencji, które potrzebują natychmiastowej obsługi. W takich przypadkach należy dzwonić pod nr 112 lub 997.

Wojciech Mąka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.