Linie lotnicze ograniczają liczbę lotów. Także do i z Bydgoszczy. Jakie zmiany czekają podróżujących w pierwszym kwartale 2022 r.?

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Marta Mikołajska

Linie lotnicze ograniczają liczbę lotów. Także do i z Bydgoszczy. Jakie zmiany czekają podróżujących w pierwszym kwartale 2022 r.?

Marta Mikołajska

Od kilku tygodni wiele krajów zmaga się z nowym wariantem koronawirusa Omikron. Z tego powodu niektóre linie lotnicze zdecydowały się zawiesić część połączeń w pierwszych miesiącach 2022 roku. Zmniejszona zostanie także liczba lotów do i z Bydgoszczy.

Wśród przewoźników, którzy zdecydowali się na ograniczenie liczby lotów, znajduje się między innymi irlandzki przewoźnik Ryanair, który o ograniczeniach wprowadzonych w styczniu i lutym poinformował w ubiegłym tygodniu. Zmiany będą obowiązywać przez 3-4 tygodnie i dotyczą wszystkich polskich lotnisk, obsługiwanych przez Ryanair.

Bydgoszcz. W styczniu mniej połączeń do Londynu i Kijowa

Łącznie zawieszonych na tych liniach lotniczych zostanie siedemdziesiąt połączeń z Polski. Najwięcej z nich do Wielkiej Brytanii. W Polsce najwięcej zmian będzie na lotniskach w Poznaniu i Wrocławiu. W miastach tych zawieszonych zostanie po trzynaście połączeń. Na drugim miejscu jest Kraków (11 zawieszonych tras), dalej Modlin (10 połączeń).

Jak podaje Port Lotniczy w Bydgoszczy, liczba lotów Ryanair ograniczona będzie od 10 do 30 stycznia 2022. Jak informuje Mateusz Dul, specjalista PR Portu Lotniczego Bydgoszcz, osoby, które mają zamówiony lot jedną z tych linii, powinny sprawdzić jego status na stronie przewoźnika.

Jak już informowaliśmy, w związku z nowym wariantem koronawirusa i słabnącym popytem, Ryanair ograniczył liczbę lotów o 33 procent - w tym 70 tras z Polski. Przewoźnik zakłada, że w styczniu 2022 przewiezie od sześciu do siedmiu milionów pasażerów, czyli o około 3-4 miliony mniej niż szacowano na początku. Ograniczenia te przyniosą spore straty. Według szacunków, kwota ta wyniesie od 250 do nawet 450 milionów euro.

Zawieszenie połączeń wykonywanych przez Ryanair nie ominą także Bydgoszczy. Od 9 stycznia do 2 lutego zawieszone zostaną połączenia z Bydgoszczy do Londyn-Luton. W tym samym okresie ograniczone będą także podróże z Bydgoszczy do Kijowa.

Zmiany planują wprowadzić także Polskie Linie Lotnicze LOT.

Od połowy stycznia mniej lotów z Bydgoszczy do Warszawy

- Polskie Linie Lotnicze LOT na bieżąco analizują trasy w ramach aktualnej siatki połączeń i dostosowują je w zależności od popytu i restrykcji dla podróżujących. Aktualny zimowy rozkład połączeń krajowych stanowi ok. 60-65 proc. siatki realizowanej w 2019 roku pod względem liczby lotów oraz ok. 65-70 proc., jeśli chodzi o liczbę oferowanych miejsc. - informuje biuro prasowe PLL LOT.

- Siatka rejsów krajowych w grudniu i styczniu obejmuje wszystkie połączenia oferowane pasażerom przed pandemią - z wyjątkiem zawieszonego w okresie 10 stycznia-20 marca połączenia z Krakowa do Gdańska. Od 15 stycznia planujemy zredukować liczbę rejsów wykonywanych między Warszawą a Bydgoszczą - z 6 do 4 razy w tygodniu. Zmniejszona liczba lotów została wprowadzona do systemów rezerwacyjnych do końca lutego.
 
Jak poinformowało biuro prasowe LOT-u, z uwagi na sytuację epidemiczną zimowa siatka może ulec dalszym modyfikacjom. O wszelkich zmianach przewoźnik będzie informował na bieżąco.

Przypominamy, w związku z epidemią koronawirusa, wprowadzone zostały dodatkowe restrykcje wjazdowe. Od 15 grudnia, osoby przylatujące spoza strefy Schengen muszą wykonać test na COVID-19 (minimum 24 godziny przed przekroczeniem granicy licząc od momentu wyniku testu). Z obowiązku wykonania testu nie zwalnia szczepienie przeciw COVID-19. Testu nie muszą wykonywać dzieci, które nie ukończyły 5. roku życia.

[polecane]22338277,22352711[/polecane]

Marta Mikołajska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.