Marta Mikołajska

Leczyć będą nas tylko specjaliści

W Bydgoskiej szkole wyższej  na studentów czeka wykwalifikowana kadra, która pomoże im zgłębić tajniki wiedzy z zakresu obszarów medycznych, jak np. Fot. Archiwum Polskapress W Bydgoskiej szkole wyższej na studentów czeka wykwalifikowana kadra, która pomoże im zgłębić tajniki wiedzy z zakresu obszarów medycznych, jak np. neurologia, kardiologia oraz zaopatrzenie medyczne.
Marta Mikołajska

Zgodnie z ustawą, od tego roku zawód fizjoterapeuty będą mogli wykonywać jedynie absolwenci jednolitych studiów magisterskich. Również nasi.

Od października, z polskich uczelni zniknie podział na dwustopniowe studia z fizjoterapii. Jak czytamy na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, obowiązkowe będzie także odbycie sześciomiesięcznej praktyki zawodowej po ukończeniu studiów oraz zdanie Państwowego Egzaminu Fizjoterapeutycznego. Zmiana ta ma umożliwić wykonywanie tego zawodu ludziom, którzy mają rzetelne kwalifikacje oraz wyeliminować z rynku pracy osoby, które uważają się za fachowców ukończywszy jedynie kurs z fizjoterapii. W Bydgoszczy istnieje kilka uczelni, które oferują młodym ludziom poznanie tajników tej profesji. Studia z fizjoterapii można podjąć w Collegium Medicum UMK, Wyższej Szkole Gospodarki, Wyższej Szkole Nauk o Zdrowiu oraz w Bydgoskiej Szkole Wyższej. Ciekawostką jest to, że ta ostatnia, obok CM UMK jest jedyną uczelnią w regionie, która uzyskała pozwolenie na otwarcie studiów uzupełniających po studiach licencjackich.

- Myślę, że to ważne, ponieważ dzięki temu studenci, którzy przed wejściem w życie ustawy dotyczącej zawodu fizjoterapeuty podjęli decyzję o studiach dwustopniowych u nas, mają szansę na kontynuację studiów i zdobycie odpowiednich kwalifikacji - mówi Wojewódzka Konsultant ds. Fizjoterapii, prorektor Bydgoskiej Szkoły Wyższej, prof. dr hab. Magdalena Hanger - Derengowska. - Na naszej uczelni zajęcia są prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę. Oferujemy studentom zajęcia z różnych obszarów medycznych, jak na przykład fizjoterapia kliniczna, neurologia, a także kardiologia czy ginekologia - mówi Magdalena Hanger-Derengowska. - To jednak nie wszystko. Prowadzimy także specjalistyczne kursy dla studentów z zakresu, między innymi, manualnej terapii punktów spustowych w dysfunkcjach układu ruchu oraz masażu I i II stopnia. Szczególny nacisk kładziemy także na praktykę zawodową i zajęcia kliniczne, gdzie tak studenci mają rzeczywisty kontakt z pacjentem. Mamy dużą bazę klinik. Współpracujemy m.in. z Wojskowym Szpitalem Klinicznym, Zakładem Opieki Zdrowotnej MSWiA oraz bydgoskim Centrum Onkologii.

Praktykę studenci BSW mogą zdobywać także poza Bydgoszczą - w Klinice Uzdrowiskowej w Ciechocinku oraz Ośrodku Rehabilitacji i Odnowy Biologicznej w Inowrocławiu.- Od naszych przyszłych studentów oczekujemy przede wszystkim wiedzy z biologii oraz szeroko rozumianej kultury fizycznej. Mamy jednak także studentów z innych profili, którzy na naszych zajęciach radzą sobie doskonale - mówi Magdalena Hanger - Derengowska. - Kierunek fizjoterapii zawsze cieszył się dużym zainteresowaniem, które po wejściu w życie zapisów ustawy wcale nie osłabło. Chętnych nadal jest dużo, jednak zwiększyła się także liczba miejsc, więc można się jeszcze zapisywać. Rekrutacja na studia potrwa do końca września.

Marta Mikołajska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.