Kujawsko-pomorskie wystawia elektroniczne zwolnienia lekarskie

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Hanna Walenczykowska

Kujawsko-pomorskie wystawia elektroniczne zwolnienia lekarskie

Hanna Walenczykowska

W bydgoskim oddziale ZUS już co trzecie zwolnienie lekarskie ma już formę elektroniczną. Województwo pod tym względem jest na 7 miejscu w kraju. Poniżej podajemy terminy kolejnych szkoleń dla lekarzy i pracodawców, które przeprowadzone zostaną w: Bydgoszczy, Inowrocławiu, Świeciu, Nakle, Żninie, Sępólnie i Tucholi.

Podpisana kilka dni temu przez prezydenta ustawa z maja br. oficjalnie wydłuża okres, w którym będą mogły być wystawiane papierowe zwolnienia lekarskie - do 30 listopada 2018 r. Od 1 grudnia 2018 r. zwolnienia muszą być wystawiane wyłącznie w postaci elektronicznej. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

- Zmiana terminu nie zwalnia nas z realizacji zaplanowanych działań. Oznacza to, że nadal intensywnie będziemy pracować nad tym, aby jak największa liczba lekarzy wystawiała elektroniczne zwolnienia lekarskie, jeszcze przed wejściem w życie takiego obowiązku. Będziemy też - tak jak dotychczas przygotowywać na tę zmianę pracodawców i ubezpieczonych. Wydłużenie terminu to dla nas również okres intensywnych szkoleń dla asystentów medycznych, którzy na podstawie upoważnienia lekarza będą mogli wystawiać zwolnienia lekarskie – wyjaśnia pani Monika Bernadowicz, zastępca dyrektora ds. świadczeń bydgoskiego oddziału ZUS .

Bydgoski ZUS prowadzi od kilku miesięcy cykl szkoleń z obsługi e-ZLA zarówno dla lekarzy, płatników składek (pracodawców) oraz pracowników kadr i płac. Tylko w okresie od stycznia do końca maja bydgoski Oddział ZUS przeszkolił 1.876 lekarzy z obsługi e-ZLA.

- W każdy poniedziałek organizujemy w placówkach ZUS indywidualne konsultacje dla lekarzy z e-ZLA. W trakcie spotkania jest możliwość założenia profilu PUE i pobrania certyfikatu do podpisywania zwolnień. Efekty już są, bo liczba wystawionych e-ZLA stale rośnie – dodaje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego. - Wzrasta również świadomość lekarzy, którzy coraz chętniej wystawiają zwolnienia elektroniczne swoim pacjentom.

Według najnowszych danych, najwięcej e-ZLA, wystawionych względem wszystkich zwolnień w maju br., wystawiono w województwie zachodniopomorskim (41,5 proc.), najmniej w województwie śląskim (20,6 proc.). Województwo kujawsko-pomorskie uplasowało się na 7 miejscu ( 30,4 proc.). Tylko w maju na terenie bydgoskiego oddziału ZUS lekarze wystawili ponad 42,8 tys. zwolnień. Prawie 35 proc. z nich miało formę elektroniczną.

Najbliższe konsultacje z e-ZLA odbędą się 18 i 25 czerwca w godz. 15:00 - 17:30 [/b] na Sali Obsługi Klientów
Bydgoszcz – Św. Trójcy 33 oraz Andersena 6
Inowrocław – Solankowa 15
Nakło – Bohaterów 12a
Świecie – Wojska Polskiego 87A
Tuchola – Dworcowa 8
Żnin – 700-lecia 37
Sępólno Krajeńskie – Kościuszki 16

Natomiast na bezpłatne szkolenie w tym zakresie zapraszamy [b]19 czerwca o godz. 9:00 do siedziby Oddziału ZUS w Bydgoszczy, ul. Św. Trójcy 33, sala 027. Na szkolenie obowiązują wcześniejsze zapisy pod nr tel. 52 34 18 157 e-mail katarzyna.robakowska@zus.pl

Warto wiedzieć

Od 1 stycznia 2016 r. lekarze mają możliwość wystawiania zaświadczeń lekarskich w formie dokumentu elektronicznego
Od 1 grudnia 2017 r. udostępniliśmy lekarzom nowy, bezpłatny sposób podpisywania zwolnień – za pomocą certyfikatu z ZUS
Od 2 maja 2018 r. w każdej placówce ZUS dostępny doradca ds. e-ZLA
Od 1 grudnia 2018 r. tylko elektroniczne zwolnienia lekarskie

Korzyści z wprowadzenia e-ZLA
Dla pracodawców

Dla pacjentów

Jeśli pracodawca pacjenta nie będzie miał profilu na PUE nie będzie możliwe elektroniczne przekazanie e-ZLA. W takiej sytuacji lekarz musi wręczyć pacjentowi wydruk zwolnienia. Ten wydruk pracownik musi dostarczyć swojemu pracodawcy.

Dla lekarzy

Dzięki e-ZLA lekarz:

System przypomina także lekarzowi o możliwości skierowania pacjenta na rehabilitację leczniczą
w ramach prewencji rentowej ZUS. Lekarz będzie mógł od razu wystawić wniosek o rehabilitację
i przesłać go w formie elektronicznej do ZUS w celu wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika ZUS.

Hanna Walenczykowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.