Kuchnia ukraińska to mieszanka różnych smaków [PRZEPISY]

Czytaj dalej
Michał Kurowicki

Kuchnia ukraińska to mieszanka różnych smaków [PRZEPISY]

Michał Kurowicki

Ukraińcy wystawili warenikowi, czyli pierogowi nawet pomnik. Stoi przy wjeździe do Kirowogradskiej Obłasti, obok wioski Sińki. Uważają, że ich warenik to przodek wszystkich pierogów. Szybko okazało się, że ukraiński zielony barszcz to po prostu nasza zupa szczawiowa, choć nieco inaczej przyrządzona.

Kiedy pani Krystyna Kurpielowa, najstarsza Polka w ukraińskim dziś Borysławiu, opowiadała mi o swoim 98-letnim życiu, nie mogła nie wspomnieć o potrawach, jakie się tu kiedyś jadało. A ponieważ w przedwojennym Borysławiu, miasteczku niedaleko Lwowa, mieszkali nie tylko Polacy, ale też Ukraińcy, Łemkowie, Żydzi, Czesi, Niemcy, Mołdawianie, Ormianie i przedstawiciele wielu innych narodowości, więc panowały tu różne smaki. (...)

Ukraińcy, obok barszczu, uważają warenyky (z polska wymawiane wareniki) za swoją narodową potrawę. To właśnie z kuchni ukraińskiej warenyky miały trafić do rosyjskiej, choć tak naprawdę nikt nie wie, skąd pochodzą te smaczne pierożki. Są obecne w kuchni wszystkich narodów Europy Środkowej i Wschodniej. Ukraińcy wystawili warenikowi pomnik. Stoi przy wjeździe do Kirowogradskiej Obłasti, obok wioski Sińki.

O barszczu, który my nazywamy ukraińskim, pani Krystyna też może długo opowiadać. W kasarni gotowały go właściwie wszystkie gospodynie. Nie tylko te ukraińskie. A przepisy były różne – co garnek, to inny barszcz. (...)

KUCHNIA KRESOWA:

Młynci (rodzaj naleśników)

Składniki ciasta

Składniki farszu

Przygotowanie
Ziemniaki obrać, ugotować, zemleć razem z gotowaną wołowiną. Usmażyć pokrojoną drobno cebulę i połączyć z masą ziemniaczano-mięsną. Całość doprawić solą, pieprzem i musztardą. Przygotować ciasto i usmażyć z niego naleśniki. Na każdy naleśnik nałożyć nadzienie i złożyć w kopertę. Podsmażyć z obu stron na patelni, lekko rumieniąc. Młynci mogą mieć bardzo różne nadzienie. Nie tylko takie klasyczne, ale też słodkie. Podaje się do nich śmietanę lub sosy, w zależności od nadzienia, ostre lub słodkie. W niektórych regionach Ukrainy młynci są grubsze i bardziej przypominają bliny.

Wszystkie przepisy znajdziesz kuchni kresowej znajdziesz w papierowym wydaniu Magazynu "Gazety Lubuskiej" z 11-12 marca oraz w serwisie plus.gazetalubuska.pl

Przeczytaj też: Chili w kuchni Jana Kuronia. Hummus, shakshuka i pasta jajeczna

Michał Kurowicki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.