Grzegorz Kończewski

Krążek z opowieścią o Guliwerze

Tak wygląda moneta stworzona przez dr. Sebastiana Mikołajczyka. Fot. Archiwum Sebastiana Mikołajczaka Tak wygląda moneta stworzona przez dr. Sebastiana Mikołajczyka.
Grzegorz Kończewski

Srebrna moneta zaprojektowana przez dr. Sebastiana Mikołajczaka z Torunia, a poświęcona twórczości Jonathana Swifta, zwyciężyła w prestiżowym konkursie Irlandzkiego Banku Centralnego. Po raz kolejny artysta rzeźbiarz z UMK w Toruniu udowodnił, że należy do światowej czołówki projektantów monet.

Okazja była szczególna, a mianowicie hucznie obchodzona 30 listopada w Dublinie 350. rocznica urodzin Jonathana Swifta, znanego irlandzkiego pisarza, autora słynnych „Podróży Guliwera”, książki, która już w oświeceniu cieszyła się ogromną popularnością. Jednym z elementów tych obchodów była uroczysta prezentacja srebrnej monety w katedrze pw. św. Patryka w Dublinie, gdzie w roku 1745 Jonathan Swift został pochowany.

Olśnienie w lesie

Konkurs nie miał charakteru otwartego. Do udziału w nim Irlandzki Bank Centralny zaprosił tylko wybranych projektantów monet z całego świata. Dr Sebastian Mikołajczak przyznaje, że z tego zaproszenia bardzo się ucieszył. Zgłębiając twórczość Swifta, miał możliwość przypomnienia sobie znanych z dzieciństwa dzieł tego pisarza. Skupił się, oczywiście, na tym sztandarowym i popularnym na całym świecie utworze, czyli „Podróżach Guliwera”, dostrzegając w nim wiele ironii, którą z powodzeniem można odnieść do współczesnej sytuacji społeczno-politycznej.

W przypadku projektowania monet najważniejszy i najtrudniejszy zarazem jest etap początkowy. Nie może to być przecież prosta ilustracja - chodzi o oryginalny pomysł, który będzie zawierał przekaz, ideę, bezpośrednio nawiązujące do bohatera monety, a jednocześnie pozostawiające odbiorcy wystarczająco szerokie pole do interpretacji.

 

 

Pozostało jeszcze 60% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Grzegorz Kończewski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.