Krajobraz po wyborach: pożegnania, powitania, dogrywki. I rekordowe wyniki

Czytaj dalej
Fot. Paweł F. Matysiak
Jolanta Zielazna

Krajobraz po wyborach: pożegnania, powitania, dogrywki. I rekordowe wyniki

Jolanta Zielazna

Po I turze wyborów samorządowych w województwie jest już 13 nowych wójtów, burmistrzów. Będzie ich jeszcze co najmniej 5. Ze stanowiskami żegnają się długoletni wójtowie i burmistrzowie. Nie ubiegali się o następną kadencję. Na emeryturze chcą być radnymi powiatowymi.

- Siedzę w prawie pustym gabinecie i ogarniają człowieka refleksje - mówił w środę Kazimierz Kaczmarek, wójt Nowej Nieszawki, (powiat toruński) po I turze wyborów samorządowych 2018.

Wójt "na odchodnym", bo po 24 latach i 4 miesiącach rządzenia gminą zrezygnował z ubiegania się o fotel wójta. Z powodzeniem wystartował do rady powiatu toruńskiego. Dostał mandat z listy Obywatelskiego Komitetu Samorządowego.

Nowego gospodarza gminy jeszcze nie ma, wybory rozstrzygną się w II turze.

Z tego samego komitetu radnym powiatowym będzie Marek Olszewski, wójt Lubicza od 1992 roku.
A propos Lubicza - w I turze przegrała ubiegająca się o wójtowski fotel przewodnicząca gminnej rady, Hanna Anzel. Cztery lata temu też przegrała, z Olszewskim.

Którzy kandydaci wygrali wybory po raz pierwsi? Kto uzyskał ponad 80% popracia? O rekordowych wynikach i nowych twarzach w samorządzie czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 89% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.