Łukasz Koleśnik

Kontrole wrócą na granice w Gubinie?

Straż graniczna obecnie opiera swoją pracę na analizie ryzyka i zatrzymuje do kontroli podejrzane pojazdy. Tymczasowe kontrole mają powrócić tylko na Fot. Archiwum GL Straż graniczna obecnie opiera swoją pracę na analizie ryzyka i zatrzymuje do kontroli podejrzane pojazdy. Tymczasowe kontrole mają powrócić tylko na wakacje, np. podczas Przystanku Woodstock
Łukasz Koleśnik

W okresie wakacyjnym straż graniczna planuje przywrócić tymczasową kontrolę na granicach. W Gubinie też?

W mieście przygranicznym, na początku tygodnia, zebrała się Komisja Europejska, w skład której wchodzą radni z Gubina i Guben. Dyskutowali oni o bezpieczeństwie przy granicy. Jednym z poruszanych tematów było przywrócenie kontroli straży granicznej na przejściach. – Wielu mieszkańców chce wiedzieć, czy będą mieli problem z dojazdem do pracy, ponieważ duża ilość naszych mieszkańców pracuje po stronie niemieckiej – mówił przewodniczący Komisji Europejskiej Krzysztof Zdobylak.

Mieszkańcy Gubina nie powinni odczuć żadnych zmian w pracy straży granicznej

Jak jednak tłumaczą przedstawiciele Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, mieszkańcy nie mają się czego obawiać. – Przede wszystkim kontrola na przejściach granicznych będzie tymczasowa i zostanie zorganizowana tylko podczas poszczególnych wydarzeń. Mianowicie chodzi o Światowe Dni Młodzieży, szczyt NATO oraz Przystanek Woodstock. Chodzi więc zaledwie o kilkanaście dni – wymienia komendant SG, generał bryg. Andrzej Kamiński.

Najważniejsze jednak jest to, że przejście graniczne w Gubinie nie zostanie uruchomione. – Jak można wyczytać z rozporządzenia ministra, tymczasowe kontrole powrócą tylko w trzech punktach. Chodzi o główne szlaki: w przypadku województwa lubuskiego są to Świecko, Olszyna oraz Kostrzyn nad Odrą. W ostatnim z wymienionych punktów kontrole będą przeprowadzane podczas Przystanku Woodstock – wyjaśnia Kamiński.

Dodaje również, że mieszkańcy Gubina nie powinni odczuć żadnych zmian w pracy straży granicznej. – W dalszym ciągu opieramy się na tzw. analizie ryzyka i z jej pomocą zatrzymujemy podejrzane osoby i pojazdy. Tak samo będzie podczas wakacji – zapewnia komendant.

To nie znaczy jednak, że nie zmieni się kompletnie nic. Straż graniczna zamierza odpowiednio przygotować się do wspomnianych wydarzeń również w Gubinie, poprzez wzmożenie patroli. Ponadto podczas komisji omawiane było ogólne bezpieczeństwo przy granicy. Czy faktycznie nie ma się czego obawiać?

Łukasz Koleśnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.