Kompromitująca wpadka policji z nowym patronem. Kim był Witalis Olszański

Czytaj dalej
Fot. KWP Bydgoszcz
Sławomir Bobbe

Kompromitująca wpadka policji z nowym patronem. Kim był Witalis Olszański

Sławomir Bobbe

Życiorys nowego patrona policjantów z regionu jest na tyle kontrowersyjny, że pojawiają się pytania o to, czy nie było lepszych kandydatur na to „stanowisko”. Policja broni wyboru.

Nowy patron policjantów bronił Lwowa w 1918 roku, odznaczono go dwukrotnie Krzyżem Walecznych. To jednak tylko część życiorysu.

Witalis Olszański zapisał się złotymi zgłoskami w historii Polski, broniąc Lwowa, tworząc struktury policji na Pomorzu i biorąc udział w kampanii wrześniowej. Po aresztowaniu przez Sowietów został wywieziony do Ostaszkowa, gdzie został zabity. Tak w skrócie wygląda życiorys inspektora, który kilka dni temu został patronem kujawsko-pomorskiej policji. Ale policjant miał i drugą twarz.

- Wystarczyło zapytać kogoś, kto zajmował się historią policji w regionie i takiej wpadki by nie było - mówi Marek Jeleniewski, były rzecznik jedenastu komendantów wojewódzkich policji w Bydgoszczy i autor książki „Policja Państwowa w Bydgoszczy i jej obraz medialny 1920-1939”. - O tym, że komendant nie miał idealnego życiorysu doskonale wiedziano. Wynika to z wielu publikacji, zajmowali się tym m. in. Janusz Kutta czy Krzysztof Halicki z Archiwum Państwowego w Bydgoszczy.

Wystarczyło zapytać kogoś, kto zajmował się historią policji w regionie i takiej wpadki by nie było

Ten ostatni wypowiedział się w sprawie Witalisa Olszańskiego w „Dzienniku Bałtyckim”.

Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

Sławomir Bobbe

"Demokracja to rządy brutali temperowane przez dziennikarzy" - mówił Ralph Waldo Emerson, dlatego najbardziej interesują mnie tematy polityczne i samorządowe. Jestem Bydgoszczaninem i pasjonują mnie wszystkie wydarzenia związane z moim miastem. Przygotowuję materiały z zakresu biznesu, ekonomii, przedsiębiorczości, rynku pracy, gospodarki komunalnej, ekologii i ochrony środowiska. Współpracuję także z wydawcami serwisów centralnych - regiodom.pl i regiopraca.pl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

promocja -50%

Gazeta online przez 90 dni za połowę ceny

55,00 110,00

Skorzystaj z promocji i ciesz się codziennym dostępem do gazety online przez 90 dni. Z tą ofertą oszczędzasz aż połowę ceny!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.