Kolejny odcinek S-5 gotowy, czyli szybciej z Poznania do Gdańska

Czytaj dalej
Fot. Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak

Kolejny odcinek S-5 gotowy, czyli szybciej z Poznania do Gdańska

Paweł Brzeźniak

18,5-kilometrowy odcinek ekspresówki z Gniezna do Mielna (pow. gnieźnieński) otwarty. Dzięki niemu skróci się przejazd na północ kraju.

Co ważne, inwestycja zrealizowana za pół miliarda złotych została oddana do użytku z dwumiesięcznym wyprzedzeniem. Dzięki niej wyjeżdżając z Poznania dojedziemy trasą ekspresową S-5 już nie tylko do węzła „Gniezno Południe”, lecz aż za Gniezno, gdzie na węźle „Mieleszyn” zjedziemy na obecną drogę krajową nr 5. Ta jest na razie w trakcie przebudowy do parametrów drogi ekspresowej. W drugiej połowie 2019 r. planowane jest oddanie dalszych odcinków S5 aż do połączenia z autostradą A1 w okolicach Grudziądza.

Otwarto kolejny odcinek trasy S5

Droga ekspresowa S5 na odcinku Żnin - Gniezno przyczyni się w docelowym układzie drogowym do zapewnienia sprawnego połączenia autostrady A1 Gdańsk - Katowice z autostradą A2 Poznań-Warszawa i za jej pośrednictwem z drogami ekspresowymi S11 oraz S5 do Wrocławia.

Dwujezdniowa ekspresowa droga uwolni również Gniezno od ruchu ciężkiego, a kierowcom podróżującym tranzytem umożliwi szybką i bezpieczną podróż.

- Nowa, ponad 18 km trasa ekspresowa jest doskonale skomunikowana z innymi, kluczowymi dla miasta drogami poprzez węzły Mieleszyn, Gniezno Północ i Kłecko

- przyznają przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Komunikację lokalną zapewniają nowe drogi dojazdowe, a bezpieczeństwo ruchu bezkolizyjne rozwiązania komunikacyjne z zastosowaniem 19 obiektów inżynierskich: 4 mostów w ciągu drogi S5, 5 wiaduktów w ciągu S5, 9 wiaduktów nad S5, 1 przejścia dla zwierząt. Wybudowane zostały dwa miejsca obsługi podróżnych, powstały urządzenia związane z ochroną środowiska, a także urządzenia zapewniające bezpieczeństwo ruchu drogowego, oświetlenie i sprawne odwodnienie jezdni - dodają.

- To naprawdę bardzo radosny dzień, że jedna z inwestycji realizowanych przez GDDKiA w Wielkopolsce została zakończona. Łączny ich koszt to ponad 3 miliardy 200 milionów złotych - to dziewięć odcinków, których realizacja jest wspierana ze środków Unii Europejskiej.

Odcinek między Gnieznem a Mielnem uzyskał 85 proc. dofinansowania z Unii - warto o tym pamiętać - powiedział Jerzy Szmit, wiceminister infrastruktury.

I dodał: - Cała droga z Gniezna do Grudziądza ma zostać oddana do użytku w 2019 roku, zatem w tym czasie, kiedy - mam nadzieję - jako Prawo i Sprawiedliwość będziemy rozpoczynali drugą kadencję naszych rządów. Mam nadzieję, że będziemy spotykali się jeszcze w tym roku przy oddawaniu do użytku obwodnicy Jarocina i Ostrowa Wielkopolskiego, może jeszcze przy innych inwestycjach.

- Ten dzień jest świętem przede wszystkim dla tych, którzy mieszkają w Gnieźnie. To oni odczują fakt wybudowania tej obwodnicy, bo już nie będą mieli do czynienia z uciążliwościami. Przyspieszenie prac było możliwe dzięki temu, że zima była dla nas bardzo łagodna

- przyznał Krzysztof Kondraciuk, Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad.

Paweł Brzeźniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.