Kolejne przejścia dla pieszych w Bydgoszczy zostaną doświetlone. Oto lista nowych punktów

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz
Sławomir Bobbe

Kolejne przejścia dla pieszych w Bydgoszczy zostaną doświetlone. Oto lista nowych punktów

Sławomir Bobbe

ZDMiKP ogłosił przetarg na doświetlenie kolejnych przejść dla pieszych w Bydgoszczy. Na razie takich przejść mamy ponad 50, wkrótce dołączą do nich kolejne.

W jaki sposób typowano przejścia do doświetlenia? Odbywało się to z rekomendacji Komisji Bezpieczeństwa ds. Ruchu Drogowego w skład której wchodzą m. in. przedstawiciele policji, bydgoskiej straży miejskiej, Centrum Zarządzania Kryzysowego, Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych i oczywiście ZDMiKP.

- Typowanie miejsc do doświetlenia odbywa się na podstawie wielu kryteriów, z których istotne są zdarzenia i wypadki na tych przejściach. Istotne są również zgłoszenia od mieszkańców, przekazywane stowarzyszeniu. Spotkania zespołu odbywają się regularnie co miesiąc i to tam zapadają decyzję między innymi dotyczące przejść dla pieszych - wyjaśnia podkom. Lidia Kowalska z zespołu prasowego KWP w Bydgoszczy.

Oprócz dodatkowego oświetlenia we wskazanych miejscach instalowane są też często dodatkowe znaki, progi zwalniające, azyle lub sygnalizacje. Taka sygnalizacja powstanie m. in. na ul. Toruńskiej w Łęgnowie Wsi na przejściu na wysokości siedziby Rady Osiedla.

- Nowoczesne oświetlenie na przejściach dla pieszych pozwala kierowcom znacznie wcześniej dostrzec pieszych i odpowiednio zareagować. Zakończone już zadania pokazały, że to bardzo skuteczny sposób na podniesienie bezpieczeństwa. W ostatnim czasie doświetlone zostały przejścia na al. Powstańców Wielkopolskich przy Komendzie Wojewódzkiej Policji oraz na ul. Żeglarskiej przy ul. Ludwikowo - informuje ZDMiKP w Bydgoszczy.

Po podpisaniu umowy prace projektowe i budowlane zajmą około pół roku. Średni koszt zadania tego typu to 50 tysięcy złotych.

Doświetlone przejścia dla pieszych - lista

Problem niedoświetlonych przejść dla pieszych zaistniał w przestrzeni publicznej po tragicznym wypadku na przejściu przy ul. Szpitalnej, do którego doszło w grudniu 2018 roku. W wyniku potrącenia na przejściu zginęła 25-letnia kobieta. Piesi w tym miejscu dla kierowców jadących od ul. Glinki byli po zmroku niemal niewidoczni, zlewali się z tłem w postaci lasu. Przejście przy ul. Łomżyńskiej było jednym z pierwszych, które doświetlono.

Tragiczna statystyka wypadków z udziałem pieszych

Tylko w zeszłym roku policja odnotowała w naszym regionie 205 wypadków z udziałem pieszych, w których zginęło 35 osób, a 180 zostało rannych, kolizji zarejestrowano niemal 400. Na samych przejściach dla pieszych stwierdzono 112 wypadków, w których zginęło 15 osób, a 101 zostało rannych. W tym roku na psach w regonie zginęła jedna osoba, a 19 zostało rannych (dane do końca maja). A 2020 był rokiem, w którym - ze względu na pandemiczne obostrzenia - dzieci i młodzież nie chodziły właściwie do szkół, a ruch kołowy był znacznie ograniczony.

Sławomir Bobbe

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

wybe

Doświetlenie przed zimą , a teraz należy natychmiast odmalować "zebry", które są niewidoczne dla kierowców i pieszych (Os.Leśne).
To da większe bezpieczeństwo niż nowe przepisy, których nikt nie przestrzega i nie egzekwuje. Papierowe prawo w kartonowym Państwie!

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.