Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Każdy z nas ma problemy. Porzuć pragnienie bycia wyjątkowym, a będziesz szczęśliwszy

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Julia Kalęba

Każdy z nas ma problemy. Porzuć pragnienie bycia wyjątkowym, a będziesz szczęśliwszy

Julia Kalęba

Porzuć chęć bycia doskonałym, a będziesz szczęśliwszy - mówi w rozmowie z nami Janusz Kitrasiewicz, psycholog i psychoterapeuta z Krakowa

Boimy się bliskości, od siebie oczekujemy za dużo, a świat przeżywamy totalnie i bez odcieni. O tym, z jakimi problemami najczęściej przychodzimy do terapeutów, mówi Janusz Kitrasiewicz, psycholog i psychoterapeuta, dyrektor Krakowskiego Centrum Psychodynamicznego.

Raporty o kondycji psychicznej donoszą, że co czwarty Polak cierpi w ciągu życia na przynajmniej jedno zaburzenie psychiczne. W poradni to widać?

Jeśli powiem pani, że każdy z nas ma problemy, to zabrzmi jak banał. Ale też samo przeżywanie trudności życiowych nie jest jeszcze powodem do podjęcia psychoterapii. Naszym zadaniem jest pomaganie tym, którzy, krótko mówiąc, mają motywację, by nad sobą pracować, bo natężenie ich problemów i dylematów destruuje im życie. Dlatego w poradni nie widać tych, którzy cierpią, ale nie widzą sensu, żeby to zmienić.

Porozmawiajmy o tych, którzy do specjalistów przychodzą.

Część z nich oczekuje od psychoterapii pewnego rodzaju chirurgii psychologicznej, liczy, że uczynimy ich piękniejszymi emocjonalnie. Albo takiego treningu, który sprawi, że zwiększy się ich zdolność do osiągnięcia sukcesów. Generalnie moglibyśmy podzielić pacjentów na dwie grupy: w pierwszej byliby ci, którzy przychodzą z wyraźnymi symptomami, np. reakcjami lękowymi lub stanami depresyjnymi. Drugą stanowiłyby osoby z problemami związanymi z jakością życia emocjonalnego, z poczuciem braku satysfakcji życiowej, sensu, radości, umiejętności bycia w relacjach z innymi ludźmi, często samotne.

Naprawdę możemy w ten sposób zwiększać szansę na osiągnięcie sukcesów?

Właśnie, takie oczekiwania opierają się na nierealistycznych wizjach szczęścia, więc jako terapeuci nie potrafimy ich spełnić. Nie umiemy odpowiedzieć na tego typu założenia, ponieważ ich źródłem najczęściej jest taka konstrukcja psychiki, która sprawia, że człowiek nie potrafi przeżyć siebie w sposób realistyczny.

Z dalszej części tekstu dowiesz się: 

 • Dlaczego stawiamy sobie nierealistyczne cele?
 • Co sprawia, że nie potrafimy być szczęśliwi sami ze sobą?
 • Dlaczego boimy się zobowiązań?
Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Julia Kalęba

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.