Kawior na święta? Z jajkiem wyraźnie mu po drodze

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Grzegorz Kończewski

Kawior na święta? Z jajkiem wyraźnie mu po drodze

Grzegorz Kończewski

Niektórzy krzywią się, że to gatunek obcy, że wygląda jak skrzyżowanie krokodyla z dinozaurem, a przy dotknięciu wydziela nieprzyjemny śluz. A jednak jesiotry, bo o nich mowa, stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Chodzi o pozyskiwany z nich kawior, przysmak bogatych stołów, który dziś Polacy produkują, eksportują do wielu krajów i coraz częściej też degustują.

Za czasów Edwarda Gierka, gdy budowano imponującą jak na tamte lata pstrągarnię w pod-toruńskim Lubiczu Górnym, o „fanaberiach” typu jesiotr nikt nawet nie pomyślał. W kilkudziesięciu zasilanych wodą z Drwęcy betonowych stawach hodowano pstrągi - nawet 300 ton rocznie. Problemów ze zbytem - jak to w wyposzczonej Polsce Ludowej - nie było żadnych. Popeerelowska rzeczywistość przynosiła jednak kolejne zmiany - zmieniała się wielkość produkcji, zmieniali się właściciele, na kilka lat pstrągarnia wstrzymała działalność.

- Do hodowli pstrąga ten obiekt już się nie nadawał. To ze względu na zbyt wysoką temperaturę wody w Drwęcy, która latem dochodzi nawet do 26 stopni Celsjusza - mówi Marcin Pająk, prezes Gospodarstwa Rybackiego „Lubicz”, a zarazem kierownik produkcji w spółce GR „Gosławice”. To właśnie ta spółka z Konina, polski potentat w produkcji jesiotra, jesienią 2015 roku kupiła lubicką pstrągarnię z konkretnym planem dostosowania jej do hodowli jesiotrów pod kątem produkcji kawioru.

w dalszej części artykułu o historii pstrągarni i o tym, jak powstaje polski kawior, a także o jego atutach oraz o ty, jak podbija światowe rynki...

Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Grzegorz Kończewski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.