Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Karkosików uznano winnymi manipulacji na giełdzie. Wczoraj odbyła się emocjonująca rozprawa odwoławcza

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
Małgorzata Oberlan

Karkosików uznano winnymi manipulacji na giełdzie. Wczoraj odbyła się emocjonująca rozprawa odwoławcza

Małgorzata Oberlan

Przez ponad trzy godziny pięciu obrońców Grażyny i Romana Karkosików toczyło bój na słowa z prokuratorem i przedstawicielem KNF. Wyrok za tydzień.

- Dopuszczenie się manipulacji to rzecz hańbiąca, eliminuje człowieka z rynku! - grzmiał prof. Marek Wierzbowski, obrońca Grażyny Karkosik. - Ten wyrok (pierwszej instancji-przyp.red.) to wyrok precedensowy. Nagle okazuje się, że można dokonać manipulacji transakcjami crossowymi. Nie spotkałem dotąd podobnego wyroku.

Obrót akcjami Boryszewa

W kwietniu 2013 roku małżeństwo miliarderów dokonało między sobą na giełdzie szeregu transakcji crossowych. Stan ich posiadania się przez to nie zmienił, ale znacząco wzrósł obrót akcjami Boryszewa. Karkosikowie stanęli przed Sądem Rejonowym w Toruniu oskarżeni przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie o manipulację na giełdzie. Oskarżycielem posiłkowym została Komisja Nadzoru Finansowego (KNF).

W listopadzie ubiegłego roku sąd uznał miliarderów winnych manipulacji. Uznał, że głównym celem ich działań było utrzymanie Boryszewa w prestiżowym indeksie spółek giełdowych WIG20. Natomiast optymalizacja podatkowa, która według obrońców oskarżonych miała być celem ich poczynań (dopuszczalna prawnie), mogła być jedynie skutkiem ubocznym.

Toruński sąd umorzył jednak warunkowo postępowanie na 2 lata próby, polecając Karkosikom zapłatę po 60 tys. zł na cele społeczne.

Od tego wyroku odwołali się wszyscy. Obrońcy Grażyny i Romana Karkosików wnieśli o uniewinnienie. Ewentualnie o uchylenie wyroku ze względu na niską społeczną szkodliwość czynu i bezwarunkowe umorzenie postępowania.

Pozostało jeszcze 59% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Małgorzata Oberlan

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.