Już wiadomo, kiedy szkoły zaczną nabór

Czytaj dalej
Fot. Malgorzata Genca
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Już wiadomo, kiedy szkoły zaczną nabór

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Rekrutacja do liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych w regionie ma się rozpocząć 22 maja. Wyniki będą ogłoszone w lipcu.

Tak wynika z projektu zarządzenia kuratora oświaty w sprawie rekrutacji do szkół na rok szkolny 2017/2018. - Podane zostały w nim proponowane terminy naboru. Do 7 kwietnia czekamy na uwagi w tej sprawie - wyjaśnia Jolanta Metkowska, dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.

Najwcześniej, bo już 27 kwietnia rozpoczną przyjmowanie podań szkoły, w których kandydaci będą się musieli wykazać dodatkowymi umiejętnościami, np. licea dwujęzyczne. Większość szkół czekać będzie na chętnych od 22 maja do 19 czerwca. Ostateczne wyniki rekrutacji szkoły będą musiały podać do 17 lipca.

Firmy ich potrzebują

W tym roku absolwenci gimnazjów będą się mogli ubiegać o przyjęcie do 3-letniego LO, 4-letniego technikum i - po raz pierwszy - do 3-letniej szkoły branżowej I stopnia, która zastąpi zasadniczą szkołę zawodową.

- Szkoła branżowa nie będzie się zbytnio różnić od obecnej ZSZ - mówi Marzanna Podpora, dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych w Toruniu. - Nowością są jednak dodatkowe trzy godziny w tygodniu przeznaczone na rozwój kompetencji zawodowych. Mam nadzieję, że pozwoli to uczniom lepiej rozwinąć zainteresowania i umiejętności.

„Samochodówka” chce kształcić w szkole branżowej w 5 zawodach. - Tak jak dotychczas proponujemy zawody takie jak mechanik pojazdów samochodowych oraz elektromechanik pojazdów samochodowych. Będziemy też przyjmować chętnych do wprowadzonego rok temu zawodu kierowca mechanik. Jest on bardzo poszukiwany na rynku pracy - podkreśla Marzanna Podpora. - Ponadto chcemy spróbować przeprowadzić nabór w zawodach blacharz samochodowy i lakiernik.

Natomiast w technikum szkoła chce wprowadzić od września nową specjalność w zawodzie technik pojazdów samochodowych. Będzie to profil pojazdy służb mundurowych. - Tym samym wpisujemy się w oczekiwania młodzieży - dodaje Marzanna Podpora. - Nadal będziemy też prowadzić klasy patronackie w zawodzie technik mechanik o specjalności obróbka ze skrawaniem. Ich uczniowie mają praktycznie pewną pracę, a podczas nauki mogą liczyć m.in. na stypendia fundowane przez firmy.

Liczy się dobry fach

- Zależy nam na tym, aby szkoły branżowe stały się popularne, ale wszystko zależy od nastawienia uczniów i rodziców. Sama zmiana nazwy nie wystarczy - mówi Jan Stasiowski, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych we Włocławku. - Z urzędu pracy płyną do nas informacje, że pracodawcy nie chcą już niewykwalifikowanych pracowników. Szukają osób z konkretnym zawodem. A do takich należą absolwenci naszej szkoły. Nie muszą się martwić o pracę, bo mają ją już zapewnioną w trakcie nauki. Szkoda, że zapotrzebowanie na rynku pracy nie przekłada się na rekrutację.

Zawody proponowane w szkole branżowej ZSB to m.in. monter sieci i instalacji sanitarnych, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, murarz tynkarz, monter konstrukcji budowlanych oraz stolarz, cieśla i dekarz. Natomiast technikum będzie kształcić techników budowy dróg, inżynierii sanitarnej, geodetów, techników architektury krajobrazu, budownictwa oraz robót wykończeniowych w budownictwie.

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Szkoła – to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim uczniowie i nauczyciele. To oni tworzą ją każdego dnia. Dlatego też piszę o tym, co dla nich ważne: o ich problemach, codziennych sprawach, sukcesach i radościach. W swoich artykułach zawsze staram się pokazać dwie strony medalu, bo przecież w gruncie rzeczy chodzi nam wszystkim o to samo: o dobrą edukację dla dzieci. Sięgam również po opinie fachowców, którzy odnoszą się do aktualnej sytuacji w polskiej oświacie. Interesuje mnie też to, co dzieje się na polskich uczelniach, zwłaszcza tych z Kujawsko-Pomorskiego. Pisząc o edukacji, ciągle się czegoś uczę.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.