Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Jiu Jitsu jest jak gra w szachy. Tylko dla inteligentnych [rozmowa z Magdaleną Ulikowską]

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz
Dorota Witt

Jiu Jitsu jest jak gra w szachy. Tylko dla inteligentnych [rozmowa z Magdaleną Ulikowską]

Dorota Witt

- Na macie nie obowiązuje podział na damskie i męskie. Kompletnie nie mają tu znaczenia role społeczne, które są przypisywane płciom. Każdy jest równy i każdy może walczyć z każdym - mówi Magdalena Ulikowska, mistrzyni Polski niebieskich pasów w Brazylijskim Jiu Jitsu.

W tym sezonie wygrałaś wszystkie najważniejsze zawody w Brazylijskim Jiu Jitsu w Polsce. Jesteś mistrzynią kraju, wybierasz się na Mistrzostwa Europy. Skąd przyszło ci do głowy Jiu Jitsu?
Hm, chyba z naturalnej potrzeby ruchu...

Nie wystarczyło pobiegać? Na macie zawodnicy Jiu Jitsu mają jasne zadanie: sprowadzić przeciwnika do parteru, unieruchomić go, na koniec wykonać chwyt - dźwignię lub duszenie, co ma go zmusić do poddania się lub doprowadzić do utraty przytomności... Brzmi brutalnie.
Może tak to wygląda. Ale chyba tylko wygląda. Wszystkie treningi i wszystkie zawody mają swoje granice. Zawodnicy walczą do pewnego, znanego im punktu odcięcia. Wiedzą dobrze, jakie są konsekwencje poszczególnych chwytów i jaką siłą dysponują. Stają na macie naprzeciwko zawodnika równego sobie. I dbają o jego bezpieczeństwo. Tylko dzięki partnerom sportowcy mogą się rozwijać, troszczą się więc nawzajem o siebie. A kontuzje? Zdarzają się w każdym sporcie: i w kolarstwie górskim, i w jeździe na łyżwach. Biegając, można sobie np. zwichnąć kostkę. Wiem, co mówię, bo przerobiłam jak dotąd kilka dyscyplin. Zaczynałam jako mała dziewczynka od tańca towarzyskiego, w którym też miałam niezłe wyniki. Wychowałam się w sportowym duchu. Mam dwóch starszych braci; dziś też profesjonalnie zajmują się sportem, starszy gra w piłkę nożną, młodszy jest kickbokserem. Broniłam się, by nie pójść w jego ślady, bo naoglądałam się blizn na twarzach zawodniczek kick-boksingu. W Jiu Jitsu mi to nie grozi.

Wszystkie treningi i wszystkie zawody mają swoje granice. Zawodnicy walczą do pewnego, znanego im punktu odcięcia.

Magdalena Ulikowska: - Trzeba umieć myśleć, analizować, przewidywać. Czasem zaskoczyć przeciwnika, stosując chwyt, którego się nie spodziewa. Zawodnicy
Arkadiusz Wojtasiewicz Magdalena Ulikowska: - Trzeba umieć myśleć, analizować, przewidywać. Czasem zaskoczyć przeciwnika, stosując chwyt, którego się nie spodziewa. Zawodnicy Jiu Jitsu wygrywają sprytem i inteligencją

Zawodnicy BJJ zadają kontrolowany ból - to znaczy, że na macie przeciwnicy, walcząc, muszą sobie ufać?

Przeczytaj dalszą część artykułu.

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Dorota Witt

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.