Jeszcze gmina Grabówka nie umarła, kiedy my żyjemy

Czytaj dalej
Fot. Anatol Chomicz
Julita Januszkiewicz

Jeszcze gmina Grabówka nie umarła, kiedy my żyjemy

Julita Januszkiewicz

Od tygodnia mieszkańcy niedoszłej gminy żyją w euforii. Trybunał Konstytucyjny uchylił decyzję PiS. 
Ale ta radość może być przedwczesna.

Wierzyliśmy. I wierzymy. Wolność jest w nas! Grabówko, wstań z kolan. Niech żyje Grabówka– apelował Tadeusz Karpowicz, sołtys wsi Grabówka. A ludzie zaczęli klaskać. Przyszli przed gminną świetlicę w Sobolewie. Mieli ze sobą transparenty z hasłami: „Wolność gminie Grabówka”, „Nadzieja nigdy nie umiera”.

Wierzą, że ich gmina Grabówka zostanie przywrócona. Tę nadzieję dał im Trybunał Konstytucyjny. 1 czerwca na swojej stronie internetowej opublikował sensacyjny wyrok. Orzekł, że rząd PiS zlikwidował gminę niezgodnie z konstytucją. A rozporządzenie uchylające decyzję rządu PO – PSL zostało wydane bez przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami. Stąd taka euforia mieszkańców.

– Cieszę się bardzo – uśmiecha się Irena Niewiarowska z Grabówki. Nie ukrywa, że jest pełna nadziei i optymistycznie patrzy w przyszłość. – Może w końcu będziemy na swoim. Najwyższy czas, byśmy sami decydowali o naszych pieniądzach oraz inwestycjach – uważa.

– Czekamy na to, co będzie dalej. Myślę, że będzie dobrze. Tyle przeszliśmy, więc musi być jakiś plus na zakończenie – przekonuje Jolanta Kulesza z Sobolewa.

– Dziś jest alarm, że najważniejsze są finanse. Ani ustawa, ani konstytucja o pieniądzach nie mówią, tylko o innych wartościach, o więzach społecznych, gospodarczych i jedności – kwituje Karpowicz.

Wyrok TK to nie tylko sukces mieszkańców niedoszłej gminy, ale też Platformy Obywatelskiej. Sędziowie Trybunału uwzględnili bowiem skargę 50 posłów PO, którzy zaskarżyli do TK decyzję rządu PiS.

– Meldujemy wykonanie zadania. Gmina Grabówka istnieje – zapewnił Robert Tyszkiewicz, podlaski poseł PO.

– Tu jest takie symboliczne miejsce. Mieszkańcy Grabówki bardzo mocno natchnęli mnie wiarą w to, że organizując się i upominając o swoje, mogą dojść do niego w sposób legalny, prawny, demokratyczny i obywatelski. To wiara, nadzieja, niezłomność, by ludziom żyło się lepiej – mówił Andrzej Halicki, poseł PO. To on jako minister administracji i cyfryzacji w rządzie premier Ewy Kopacz, zdecydował o utworzeniu gminy Grabówka.

Posłowie PO poinformowali mieszkańców i dziennikarzy, że złożyli do Bohdana Paszkowskiego, wojewody podlaskiego, zapytanie poselskie. Żądają, by nowa gmina jak najszybciej zaczęła funkcjonować.

– Pytamy wojewodę, kiedy przystąpi do czynności polegających na wydzieleniu budżetu dla gminy Grabówka, kiedy dokona podziału terytorialnego gminy Supraśl i ustanowi urząd gminy Grabówka. Pytamy, czy mieszkańcy gminy Grabówka mogą liczyć na jego wsparcie – wyliczał poseł Tyszkiewicz.

– W sensie politycznym i partyjnym gmina może i żyje, ale w sensie prawnym jej nie ma– tłumaczy dr Jarosław Matwiejuk, konstytucjonalista.

Czy więc wyrok Trybunału przywraca gminę?

– Trybunał jedynie orzekł o niezgodności z konstytucją rozporządzenia Rady Ministrów o likwidacji gminy. Trybunał nie stwierdził, że gmina Grabówka istnieje – odpowiada konstytucjonalista.

Na razie panuje chaos. Mieszkańcy ciągle wierzą, że gmina istnieje. Ale zdaniem ekspertów za wcześnie na takie wnioski.
Zofia Silwonik z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego przypomina, że wyrok TK nie został jeszcze ogłoszony w Dzienniku Ustaw. Najpóźniej powinno to nastąpić 13 czerwca. Taki termin jest podany na stronie Rządowego Centrum Legislacji. – Jeśli wyrok nie zostanie ogłoszony w Dzienniku Ustaw, nie będzie obowiązywał – wyjaśnia Zofia Silwonik.

Posłowie PO zapowiadają, że dopilnują, by wyrok został opublikowany.

– Następny krok należy też do rządu. Potrzebne jest nowe rozporządzenie Rady Ministrów, które będzie zgodne z konstytucją i jedynie po przeprowadzeniu konsultacji społecznych na terenie całej gminy Supraśl. To Rada Ministrów rozstrzygnie czy gmina Grabówka powstanie – wyjaśnia dr Matwiejuk.

– Przez półtora roku, można powiedzieć, działała jakaś fikcja prawna. Skoro Trybunał uznał, że nie dochowano procedury, to powinien dać rządowi jakiś czas, by naprawić ten błąd – uważa Dariusz Piontkowski, podlaski poseł PiS.

Z wyroku TK bardzo niezadowolony jest Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla. Bo bez pięciu wsi gmina straci sporą część budżetu. – Decyzje Trybunału mogą zaszkodzić mieszkańcom, którzy czekają na inwestycje – uważa Dobrowolski.

Tyle że TK jest jakby „ubezwłasnowolniony” przez PiS. A właśnie z tą partią sympatyzuje burmistrz Supraśla. Radosław Dobrowolski za całe zamieszanie wini jednak PO.

– To są negatywne skutki wojny polsko– polskiej, którą pan Tyszkiewicz przenosi na grunt gminy Supraśl. Dajcie nam spokój. Odczepcie się – żąda od posłów PO burmistrz Supraśla.

Grabówka

W skład nowej gminy miało wejść pięć supraskich wsi, czyli Zaścianki, Grabówka, Sobolewo, Henrykowo i Sowlany. Tak 28 lipca 2015 roku zdecydował ówczesny rząd PO–PSL. 28 grudnia 2015 roku obecny rząd PiS nie zgodził się na to. Mimo protestów mieszkańców nowy samorząd nie powstał.

Julita Januszkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.