Jest promesa na budowę kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Pieniądze zagwarantowane?

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz/Archiwum
Małgorzata Pieczyńska, Justyna Tota

Jest promesa na budowę kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Pieniądze zagwarantowane?

Małgorzata Pieczyńska, Justyna Tota

W piątek (10 stycznia) wicepremier Piotr Gliński podpisał promesę w wysokości 290 mln zł na budowę kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Czy to już gwarancja pieniędzy na tę wielką inwestycję?

Temat pieniędzy na nowy kampus dla bydgoskiej uczelni muzycznej wywołał na początku roku Paweł Olszewski, poseł PO. Przeanalizował budżet państwa na 2020 r. i w poście zamieszczonym 3 stycznia w mediach społecznościowych stwierdził, że w budżecie nie pada nazwa Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. - Budowa nowego kampusu nie znalazła się też w wykazie programów wieloletnich - napisał poseł. - Inwestycję obiecali minister Piotr Gliński i bydgoscy posłowie Łukasz Schreiber i Tomasz Latos. Czekamy na wyjaśnienia.

Poczekamy do kwietnia

Reakcja była natychmiastowa. Już 4 stycznia na konferencji prasowej w Urzędzie Wojewódzkim, podczas której wojewoda gratulował Jarosławowi Wenderlichowi powołania na stanowisko podsekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, minister Łukasz Schreiber odniósł się do zarzutu posła Olszewskiego w sprawie pieniędzy na kampus dla bydgoskich muzyków.

- Chcę zapewnić, że w budżecie państwa 52 mln zł dla Akademii Muzycznej na rok 2020 są zapisane - oświadczył wówczas minister Łukasz Schreiber. - Rozmawiałem z wicepremierem Piotrem Glińskim raz jeszcze, by potwierdzić nasze wcześniejsze ustalenia. W przyszłym tygodniu będzie promesa dla Akademii Muzycznej. W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego trwają prace legislacyjne nad wieloletnim planem finansowania. Biorąc pod uwagę tryb procesu legislacyjnego, sądzę, że kwiecień to jest ten czas, kiedy powinniśmy mieć wieloletni plan finansowy przyjęty, oczywiście z rozpisaniem pozycji dotyczącej akademii.

Ostatecznie 10 stycznia (o czym informowaliśmy - przyp. red.), niemal rzutem na taśmę, wicepremier Piotr Gliński podpisał promesę w wysokości 290 mln zł na budowę nowego kampusu akademii.

- Oznacza to, że zgodnie z zapowiedziami inwestycja ma zagwarantowane finansowanie ze środków rządowych - stwierdził jeszcze w piątek (10 stycznia) minister Łukasz Schreiber na swoim oficjalnym facebookowym profilu, podkreślając, że dotrzymał obietnicy złożonej podczas kampanii wyborczej.

Liczą się twarde dokumenty finansowe

Tego optymizmu nie podziela jednak poseł Paweł Olszewski.

- Promesa nie jest zobowiązująca - mówi. - Najważniejsze są twarde dokumenty finansowe: budżet państwa i wieloletni plan finansowy. To inwestycja na kilka lat, więc bez wieloletniego planu finansowego rektor uczelni nie ma możliwości ogłoszenia przetargu.

W podobnym tonie wypowiada się bydgoski ratusz.

- Gwarancja tych pieniędzy będzie, jak cała kwota znajdzie się w wieloletnim programie inwestycyjnym - mówi Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy. - Prezydent miasta wiele lat zabiegał o pieniądze na tę ważną i obiecaną miastu inwestycję. Z ostatecznymi ocenami poczekamy jeszcze te kilka miesięcy.

Ważny krok do przodu

Na biurku prof. dr. hab. Jerzego Kaszuby, rektora Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, jest już pismo z ministerstwa w sprawie 290 mln zł na budowę nowego kampusu.

- Otrzymałem je w piątek. Cieszymy się, bo to ważny krok, by kampus powstał. Jeszcze nigdy nie mieliśmy tak poważnych deklaracji finansowych - mówi prof. dr hab. Jerzy Kaszuba. - Jednak, by ogłosić przetarg musimy mieć pieniądze na koncie lub wpis do wieloletniego planu finansowego czy zapewnienie finansowania. Dlatego w poniedziałek (13 stycznia) zwróciliśmy się do rzecznika dyscypliny finansów publicznych z zapytaniem, czy ta promesa spełnia warunki zapewnienia finansowania. Jeśli tak, to będziemy mogli działać.

Dodajmy, że w 2020 r. Akademia Muzyczna na budowę kampusu miałaby otrzymać: 51 mln 878 tys. zł. W kolejnych latach to: w 2021 r. - 115 mln 51 tys. zł, w 2022 - 53 mln 473 tys. zł, a w 2023 r. - 69 mln 799 tys zł. Nowy gmach akademii ma powstać na 3-hektarowym terenie na skraju między ul. Kamienną, Chodkiewicza i Gdańską.

Przypomnijmy, że już w grudniu 2014 roku miasto Bydgoszcz przekazało nieodpłatnie uczelni tę działkę o wartości 9 mln zł. Jak wielokrotnie podkreślał rektor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, uczelnia jeszcze nigdy nie dysponowała tak wielkim majątkiem. Budowa nowego kampusu jest konieczna, bo obecnie akademia rozlokowana jest w 7 punktach miasta, m.in., przy ul. Słowackiego, Szwalbego, Gdańskiej, Warmińskiego, Staszica i Kołłątaja. Utrzymanie tych budynków sporo kosztuje, a żaden z nich nie był zbudowany na cele dydaktyki artystycznej.

Małgorzata Pieczyńska, Justyna Tota

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.