Jedni głodowali, inni oddawali krew, czyli protest rezydentów

Czytaj dalej
Fot. Fot. Tomasz Hołod
Marta Żbikowska

Jedni głodowali, inni oddawali krew, czyli protest rezydentów

Marta Żbikowska

W ramach poparcia lekarze w Poznaniu zorganizowali przemarsz ulicami miasta/ Medycy walczą nie tylko o podwyżki, ale chcą także reformy służby zdrowia.

Około 30 lekarzy rezydentów rozpoczęło protest głodowy w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie. Wspierają ich koledzy z całej Polski, zarówno lekarze, jak i przedstawiciele innych zawodów medycznych. W ramach poparcia dla głodujących, lekarze rezydenci z Poznania zorganizowali przemarsz ulicami miasta. Grupa około 30 osób wyruszyła spod Szpitala Dziecięcego przy ul. Nowowiejskiego do Wielkopolskiej Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Marcelińskiej. Tam protestujący oddawali krew lub rejestrowali się w bazie dawców szpiku.

- Zdecydowana większość z nas nie przyszła w poniedziałek do pracy, co zapowiadaliśmy wcześniej naszym przełożonym

- mówi Katarzyna Kurcewicz, rezydentka pracująca na oddziale dzieci młodszych Szpitala Dziecięcego im. Krysiewicza w Poznaniu. - Mimo akcji protestacyjnej, chcieliśmy zrobić coś dla naszych pacjentów, stąd pomysł na oddawanie krwi.

Rezydenci, którzy nie oddawali krwi w poniedziałek, zdecydowali się na urlop na żądanie lub wykorzystali dzień opieki nad dzieckiem.

- Na naszym oddziale pracuje sześcioro rezydentów, żaden z nich nie przyszedł do pracy - mówi Katarzyna Kurcewicz. - Oprócz nas zatrudnionych jest tam jeszcze troje lekarzy i ordynator oddziału. Na pewno nasza nieobecność będzie uciążliwa dla pozostałych, ale zarówno koledzy, jak i szefowie wspierają nas w naszych działaniach.

O co walczą młodzi lekarze i jak ich protest wyglądał w poniedziałek w całej Polsce? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marta Żbikowska

[email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.