Jak uratować zwierzęta po eksperymentach?

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Dorota Witt

Jak uratować zwierzęta po eksperymentach?

Dorota Witt

1020 szczurów. 465 myszy. 338 świnek morskich. 10 królików. Tylko w ciągu trzech ostatnich lat - tyle zwierząt udało się uchronić przed niepotrzebną śmiercią w kilkunastu polskich laboratoriach. Miały umrzeć, bo dla nauki stały się już bezużyteczne.

Szczury i myszy do rozwoju nauki przyczyniają się gromadnie, ale w Polsce eksperymenty medyczne i okołomedyczne oraz obserwacje w celach edukacyjnych prowadzi się na niemal wszystkich gatunkach zwierząt, zdarza się, że i na kotach czy rybkach.

Mało czasu na znalezienie bezpiecznego lokum

Wolontariusze z (jeszcze nie) fundacji Lab Rescue (biurokracja opóźnia oficjalne rozpoczęcie działalności) nawiązują kontakt z laboratoriami. Na stałe współpracują z warszawskim i wrocławskim, interwencyjnie z kilkunastoma innymi rozsianymi po kraju. Te przekazują im informacje o zwierzętach, które dla nauki stały się bezużyteczne.

Teraz zaczyna się walka z czasem.

Prawo (konkretnie: ustawa o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych z 2015 roku) wskazuje dwie drogi: albo zwierzęta trafią do adopcji, albo zginą. Sumienie podsuwa jedno rozwiązanie: (jeszcze nie) fundacja zamieszcza dramatyczny wpis w mediach społecznościowych.

O, na przykład ten z końca lipca:„Pilnie potrzebne domy! Zostały dwa tygodnie na znalezienie domów dla prawie 150 zwierzaków z laboratorium! Są świnki morskie, szczury i myszy...Czasu jest coraz mniej, a zgłoszeń też niewiele. Niestety laboratoria nie mają możliwości trzymania „niepotrzebnych” już zwierząt, więc te, które nie znajdą domów, zostaną uśmiercone. Chcemy dać im szansę na lepsze dni. Mamy nadzieję, że uda się uratować chociaż część z nich...”.

Właśnie minęły te dwa tygodnie.

Przeczytaj dalszą część artykułu.

Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

Dorota Witt

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

cyfrowa zniżka -50%

Trwa Festiwal Cyfrowych Zniżek!

55,00 110,00

Do 10 października skorzystaj z aż 50% zniżki na kwartalny dostęp do treści cyfrowych, archiwalnych i aktualnych wydań gazety w wersji PDF.

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.