Jak radzić sobie ze stresem i emocjami w pandemii? Poradnik dla seniora

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Dorota Witt

Jak radzić sobie ze stresem i emocjami w pandemii? Poradnik dla seniora

Dorota Witt

Nowe hobby? A dlaczego by nie nauczyć wnuka dziergać na drutach albo grać w szachy przez komunikator? Adopcja zwierzaka czy wolontariat? A może po prostu pomóc sąsiadce, młodej mamie, która szuka opiekunki do dzieci, w czasie, gdy pracuje zdalnie? Przedłużająca się pandemia frustruje i męczy, także seniorów. Jak nie poddać się złym nastrojom i dlaczego warto pozwolić sobie na trudne emocje? Radzi psycholog, Nadia Kostrzewa.

Seniorzy dotkliwiej niż pozostali odczuwają spadek nastroju z powodu przedłużającej się pandemii?

Wszyscy znaleźliśmy się w sytuacji, kiedy na lęk wynikający z poczucia zagrożenia zdrowia i życia, nakłada się niepewność. Nie mamy przecież do czynienia z dobrze znaną chorobą, z którą umiemy sobie poradzić. Lęk, który odczuwamy, bierze się z niewiedzy, a potęguje go jeszcze zmienność rzeczywistości, w której się znaleźliśmy: jednego dnia słyszymy, że szkoły muszą być zamknięte, drugiego, że się otwierają; jednego dnia, że trzeba się szczepić, drugiego, że szczepionek nie ma. Reagujemy na to emocjonalnie, co zrozumiałe. Warto pozwolić sobie na ten lęk, on może być dobry, bo skłania nas np. do dbania o sobie, choćby do częstego mycia rak czy zasłaniania ust i nosa.

W nadmiarze jednak ten lęk może przytłoczyć...

I tu dochodzimy do pytania: dlaczego seniorzy mogą cierpieć z powodu pandemii dotkliwiej niż ludzie młodsi? Wielu seniorów cierpi z powodu samotności: mieszkają sami, bo życiowy partner zmarł, albo nigdy go nie mieli, dzieci żyją już własnym życiem, nierzadko z dala od domu rodzinnego. Osoby starsze są w takich sytuacjach pozostawione same sobie, nie mają z kim dzielić się tą trudną w pandemii codziennością, nie mają z kim pomówić o trudnych emocjach, podzielić się wątpliwościami, wymienić doświadczeniami, a nawet nie mają szansy, by zobaczyć podobny lęk w oczach innej osoby, co pokazałoby im, że nie tylko one czują w taki sposób.

Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Dorota Witt

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.