Hanna Walenczykowska

Ile urzędy wydają na prawników?

Prawnicy Urzędu Miasta Bydgoszczy od dawna reprezentują Bydgoszcz w sporze, w którym stroną jest właściciel tartaku. Firma znajdowała się w miejscu, Fot. Archiwum / Filip Kowalkowski Prawnicy Urzędu Miasta Bydgoszczy od dawna reprezentują Bydgoszcz w sporze, w którym stroną jest właściciel tartaku. Firma znajdowała się w miejscu, w którym przebiegać będzie kolejny odcinek Trasy Uniwersyteckiej
Hanna Walenczykowska

Są miasta w Polsce, które na usługi prawników wydają setki tysięcy złotych. Bydgoszcz do nich nie należy. Największe urzędy województwa kujawsko-pomorskiego nie wydają pieniędzy na usługi prawnicze. Zatrudniają na etatach własnych radców prawnych.

W Polsce bardzo wiele urzędów korzysta w zewnętrznej obsługi prawnej. Jak poinformował niedawno „Dziennik Bałtycki”, najwięcej na obsługę prawną wydaje miasto Gdynia - w 2016 roku samorząd wydał na ten cel ponad 775 tys. złotych. Natomiast w tym roku Gdynia wydała już 202 tys. złotych.

Z kolei miasto Gdańsk przez ostatnie dwa lata zapłaciło zewnętrznym prawnikom ok. 840 tys. złotych.

Tańsi etatowi

Sprawdziliśmy, czy w bydgoskich urzędach jest podobnie i czy pieniądze podatników przeznaczane są na opłacanie prawników. Z naszych informacji wynika, że tak nie jest. Urzędy istniejące w Bydgoszczy postawiły na własny zespół.

W Urzędzie Miasta Bydgoszczy funkcjonuje zespół prawny, którego trzon stanowią radcy prawni. To oni, kompleksowo zajmują się obsługą prawną radnych oraz urzędu.

- Do zakresu działań radców prawnych należy, między innymi, udzielanie opinii i porad prawnych oraz wyjaśnień w zakresie stosowania prawa, opiniowanie pod względem formalno-prawnym projektów uchwał Rady Miasta, zarządzeń prezydenta, umów i innych własnych dokumentów - wylicza Marta Stachowiak, doradca prezydenta Bydgoszczy i dodaje, że na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej UMB odnaleźć można bardzo precyzyjnie opisany zakres kompetencji poszczególnych członków zespołu.

 • Jak obsługę prawną rozwiązują inne urzędy w województwie?
 • Gdzie można uzyskać bezpłatną pomoc prawną?

Przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 57% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Hanna Walenczykowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.