Igrzyska sportów innych. Bydgoszcz też tam będzie! [WIDEO, ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
KRZYSZTOF WYPIJEWSKI, ANDRZEJ MACIEJEWSKI

Igrzyska sportów innych. Bydgoszcz też tam będzie! [WIDEO, ZDJĘCIA]

KRZYSZTOF WYPIJEWSKI, ANDRZEJ MACIEJEWSKI

Pomysł organizacji igrzysk sportów nieolimpijskich zrodził się w 1980 roku w Seulu. 12 Międzynarodowych Federacji Sportowych powołało wówczas Światową Radę Igrzysk Sportów Nieolimpijskich, która przekształciła się z czasem w IWGA – International World Games Associiation. Aktualnie IWGA zrzesza 37 międzynarodowych federacji sportowych.

The World Games to impreza rozgrywana rok po klasycznych igrzyskach. Pierwsza edycja odbyła się w 1981 roku w Santa Clara (USA). Polska zdobyła jak dotąd 33 medale (10 złotych, 9 srebrnych, 14 brązowych) i zajmuje 28. miejsce w klasyfikacji wszech czasów. Na czele Włosi z 394 krążkami (137-130-127). Ogółem medale The World Games zdobyli przedstawiciele 91 państw.

Jubileuszowa, dziesiąta edycja rozegrana zostanie w dniach 20-30 lipca br. we Wrocławiu i okolicach (transmisje na sportowych antenach Polsatu). Zawodom patronuje Międzynarodowy Komitet Olimpijski, dlatego też na dzisiejszej ceremonii otwarciu obecny będzie prezydent MKOl. - Thomas Bach.

W programie TWG znajdują się m.in. takie dyscypliny jak: bilard, biegi na orientację, ju-jitsu, karate, kręgle (bowling), piłka ręczna plażowa, squash, taniec sportowy, trójbój siłowy, hokej na rolkach. W programie The World Games są także dyscypliny, które w przeszłości były sportami olimpijskimi, np. lacrosse (1904-1908) i przeciąganie liny (1900-1920). Co ciekawe, we Wrocławiu po raz ostatni walczyć będą karatecy i specjaliści od wspinaczki. Wszystko dlatego, że te dyscypliny zostały włączne do programu klasycznych igrzysk i zadebiutują w 2020 roku w Tokio.

Każde miasto-gospodarz może dołączyć kilka tzw. sportów na zaproszenie. W stolicy Dolnego Śląska zobaczymy więc dodatkowo kick-boxing, rywalizację na ergometrach, futbol amerykański oraz żużel (turniej par w sobotę, 29 lipca o godz. 19.00; Polskę reprezentować będą Janowski, Zmarzlik, Dudek). Najlepsi w tych dyscyplinach dostaną krążki, ale nie będą one wliczane do ogólnej klasyfikacji medalowej.

We Wrocławiu wystąpi 291 Polaków, w tym 12 z województwa kujawsko-pomorskiego. Nie zabraknie bydgoszczan: Anna Wierzbowska z Lotto Bydgostii wystartuje na ergometrze, z kolei w muaythai wystąpią Oskar Siegert i Jakub Rejewski (Muaythai Legion Bydgoszcz).

KRZYSZTOF WYPIJEWSKI, ANDRZEJ MACIEJEWSKI

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.