„Harujesz latami, a urzędas niszczy wszystko w dzień”. Czy PFRON pamięta, po co jest utrzymywany z publicznych pieniędzy?

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembinski
Zbigniew Bartuś

„Harujesz latami, a urzędas niszczy wszystko w dzień”. Czy PFRON pamięta, po co jest utrzymywany z publicznych pieniędzy?

Zbigniew Bartuś

Kontrowersje. Czy PFRON tropiąc „uchybienia” traci z oczu potrzebujących? ZUS z uporem maniaka wydaje zaświadczenia, że nie zalegam ze składkami na ZUS, a PFRON równie namiętnie twierdzi, że zalegam i zabiera dotację - oburza się niewidomy Jerzy Płonka, założyciel krakowskiego stowarzyszenia „Nie widzę przeszkód”, które od siedmiu lat przywraca niepełnosprawnym wiarę w siebie i zachęca ich do spełniania marzeń.

Absurdalne działania państwowych urzędników grożą zniszczeniem firm i organizacji zatrudniających niepełnosprawnych – alarmują przedsiębiorcy i społecznicy. Jako głównego winowajcę wskazują… Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

W tarapatach znalazło się ostatnio nawet znane krakowskie stowarzyszenie „Nie widzę przeszkód” prowadzone przez Jerzego Płonkę, który jako pierwszy niewidomy na świecie zmierza do zdobycia Korony Europy, czyli 46 najwyższych szczytów kontynentu (zdobył 43). Od siedmiu lat przywraca niepełnosprawnym wiarę w siebie i zachęca ich do spełniania marzeń.

- ZUS pisemnie zapewnia, że nie zalegam ze składkami, ba, mam pokaźną nadpłatę z poprzednich lat, a tymczasem PFRON upiera się, że zalegam i cofa dotację! – oburza się Jurek. W pierwszym miesiącu 16,9 tys. zł na pensje dla niepełnosprawnych pracowników (16,9 tys. zł) pożyczył mu tata, w kolejnym wszyscy wzięli bezpłatny urlop...

Facebookowa strona nie widzę przeszkód

23 lat bez spóźnienia pensji, składek i podatków, ale zdaniem PFRON „w trudnej sytuacji finansowej”

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) 60 proc. swoich wydatków, czyli blisko 3 mld zł rocznie, przeznacza na dofinansowanie płac. Ze wsparcia korzysta 30 tys. pracodawców zatrudniających w sumie ćwierć miliona niepełnosprawnych.

Czytaj wiecej:

  • Dlaczego PFRON uznał sytuację ekonomiczną firmy rodzinnej za złą i na tej podstawie cofnął dotację oraz – co gorsza – żąda zwrotu poprzednich w kwocie miliona złotych?
Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Zbigniew Bartuś


Dziennikarz, publicysta, felietonista Dziennika Polskiego (na pokładzie od 1992 roku) i mediów Polska Press Grupy, współtwórca i koordynator Forum Przedsiębiorców Małopolski, laureat kilkudziesięciu nagród i wyróżnień dziennikarskich (w tym Wolności Słowa, Dziennikarz Ekonomiczny Roku, Nagroda Główna NBP, Nagroda Grabskiego, Nagroda Kwiatkowskiego, Grand Prix Dziennikarzy Małopolski, nominacje do Grand Press).


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.