Gdy lęk trwa przez pokolenia. Fenomen dziedziczenia strachu

Czytaj dalej
Fot. Tal Schwartz. Lalka ze zbiorów Państwowego Muzeum na Majdanku
Malgorzata Szlachetka

Gdy lęk trwa przez pokolenia. Fenomen dziedziczenia strachu

Malgorzata Szlachetka

- Jedna z badaczek mówi, że trauma może być przekazywana nawet na poziomie komórek - wyjaśnia dr Krzysztof Mariusz Ciepliński, psycholog i psychoterapeuta.

Adina Blady-Szwajger była lekarką w getcie warszawskim. Do ostatniej chwili ratowała swoich pacjentów. Ale w czasie wielkiej akcji likwidacyjnej getta, która zaczęła się w lipcu 1942 roku, wiadomo było, że to koniec.

Lekarka najpierw zrobiła zastrzyk z morfiny matce jednej z pielęgniarek. - Ja panią błagam. Ja nie chcę, żeby ją zastrzelili na łóżku, ona nie chodzi - mówiła córka chorej. W tym momencie Adina Blady-Szwajger zrozumiała, co trzeba zrobić.

„Wzięłyśmy łyżeczkę i poszłyśmy do pokoju niemowląt. I tak jak przez te dwa lata prawdziwej pracy w szpitalu pochylałam się nad łóżeczkami, tak samo teraz wlewałam w te malutkie buzie ostatnie lekarstwo. Była ze mną tylko doktor Margolisowa. A z dołu dochodził krzyk, gdyż tam byli już Szaulisi i Niemcy i zbierali chorych z sal do wagonów” - tak tą dramatyczną chwilę Adina Blady-Szwajger opisała w swoich powojennych wspomnieniach „I więcej nic nie pamiętam”.

Trauma zaczyna się w momencie, kiedy pojawia się silne poczucie lęku i utraty. Jak długo negatywne doświadczenia mogą wpływać na nowe  pokolenia? Piszemy o tym w artykule.

Pozostało jeszcze 88% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Malgorzata Szlachetka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.