Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Fontanna Potop – rzeźba, która wróciła do miasta

Czytaj dalej

Fontanna Potop – rzeźba, która wróciła do miasta

Dzieje Fontanny Potop zatoczyły koło i dzisiaj bydgoszczanie znów mogą podziwiać to niezwykłe dzieło w Parku Kazimierza Wielkiego.

Historia fontanny jest niezwykła. Zaczęła się od konkursu na wodotrysk – rzeźbę w Bydgoszczy, ogłoszonego w 1897 r. i wygranego przez rzeźbiarza Ferdinanda Lepcke z Berlina. Artysta pracował sześć lat, a efekty jego trudu można było obejrzeć po raz pierwszy w lipcu 1904 r. Fontanna to imponująca, składająca się z wielu elementów rzeźbiarska kompozycja, symbolizująca biblijny potop.

Niestety, bydgoszczanie mogli ją podziwiać tylko przez 39 lat. W 1943 r. figury z brązu zostały przetopione na cele wojenne. Dopiero w 2004 r. pojawił się pomysł, by rzeźba wróciła do Bydgoszczy. Rekonstrukcję zainicjowało Stowarzyszenie Odbudowy Bydgoskiej Fontanny „Potop”.

Przez dziesięć lat stopniowo odtwarzano kolejne elementy rzeźby. Środki finansowe zebrano ze składek społecznych, miasta Bydgoszczy, władz samorządowych województwa kujawsko-pomorskiego oraz funduszy unijnych. Pracami rekonstrukcyjnymi zajmowali się polscy artyści, a za wzór służyła im niepełna rzeźba z Coburga, będąca kopią rzeźby bydgoskiej, pochodząca jeszcze z 1906 r.

Ostatni element nowej wersji fontanny przybył do Bydgoszczy w 2014 r. i wtedy to przystąpiono do montażu całości. Uroczyste odsłonięcie Fontanny Potop odbyło się 26 czerwca 2014 r. W ten sposób dzieło powróciło w to samo miejsce, w którym znajdowało się przed wojną – do Parku Kazimierza Wielkiego.

plus.expressbydgoski.pl

Wakacje 50% taniej!

Wakacje 50% taniej!

55,00 110,00

Zabierz ze sobą prenumeratę cyfrową na wakacje! Express Bydgoski online oraz w wersji PDF na 90 dni 50% taniej!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.