Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Jarosław Reszka

Festiwal Prapremier w Bydgoszczy. O obrachunkach żydowskich

„Zapiski z wygnania” - monodram Krystyny Jandy na podstawie wspomnieniowej książki Sabiny Baral, zmuszonej do emigracji w 1968 r. Fot. Katarzyna Kural-Sadowska „Zapiski z wygnania” - monodram Krystyny Jandy na podstawie wspomnieniowej książki Sabiny Baral, zmuszonej do emigracji w 1968 r.
Jarosław Reszka

Widzowie obejrzeli dwa ważne spektakle w kontekście głównego tematu tegorocznego festiwalu: rozważań o nie/podległości Polski i w Polsce po 1918 roku.

Polski antysemityzm - mniejsza o to: rzekomy czy rzeczywisty - jest jak głowa hydry. Wiele razy wydawało się, że ta głowa została raz na zawsze ucięta, a ona niespodziewanie odrastała. Nawet fakt, że ostatnia duża grupa polskich Żydów na zawsze opuściła kraj pół wieku temu, sporu wokół stosunków polsko-żydowskich nie zamknął. Są one żywe także w teatrze.

„1946” - taki tytuł nosi spektakl, który pokazał na Festiwalu Prapremier Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Liczba w tytule to data pogromu kieleckiego. 4 lipca tego roku w kamienicy przy ul. Planty doszło do wielogodzinnych zamieszek, podczas których śmierć poniosło 39 obywateli polskich narodowości żydowskiej. Zgromadzeni tam Żydzi nie mieli ambicji sięgania po władzę w Polsce ani nawet bogacenia się w tym miejscu. Przeciwnie - większość z nich przygotowywała się do wyjazdu z kraju urodzenia do powstałego niedawno w Palestynie państwa Izrael.

Z dalszej części materiału dowiesz się:

 • dlaczego Andrzej Duda musiał się tłumaczyć narodowcom
 • jak Krystyna Janda zaprezentowała się w bydgoskim teatrze
Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Jarosław Reszka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.