Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

„Ezzi”, „Zibi” czy „Lewy”? Który z nich za miesiąc będzie największą gwiazdą?

Czytaj dalej
Fot. Bartosz Syta
Krzysztof Błażejewski

„Ezzi”, „Zibi” czy „Lewy”? Który z nich za miesiąc będzie największą gwiazdą?

Krzysztof Błażejewski

Nawet średnio znający się na historii futbolu kibic bez trudu rozszyfruje użyte w tytule skróty. „Ezzi” to Ernest Wilimowski, najwybitniejszy piłkarz międzywojnia, „Zibi” to oczywiście Zbigniew Boniek, bohater mundialu w Hiszpanii i pierwszy polski piłkarz, który trafił do klasowego europejskiego klubu. O „Lewym” zaś wszyscy wiedzą wszystko.

W dobie internetu popisy Roberta Lewandowskiego w lidze niemieckiej i reprezentacji Polski przyniosły mu uznanie i rozpoznawalność na całym świecie. Nawet w… zakochanej od zawsze w swoich asach Brazylii, gdyż na Co-pacabanie, gdzie rozmieszczono dziesiątki piaszczystych boisk, częściej można zobaczyć młodych adeptów piłki w koszulkach z napisem „Lewandowski” niż z pseudonimami współczesnych brazylijskich gwiazd (poza Neymarem).

Kto z nich za półtora miesiąca będzie uważany za najlepszego piłkarza w historii polskiego futbolu? W domyśle chodzi o to, co osiągnie w Rosji Robert Lewandowski. Jak musi zagrać, jak wypaść, by przyćmić sukcesy na piłkarskich mistrzostwach odniesione przez Wilimowskiego, Bońka i „Orły Górskiego”?

Mundial przede wszystkim

W długich dziejach polskiej piłki mieliśmy wielu ulubieńców kibiców. Jednak przyznać trzeba, że to przede wszystkim mistrzostwa świata wyłaniają największe gwiazdy, kreują bohaterów, stwarzają legendy. Dotychczasowe edycje mundiali dowiodły to zdecydowanie. Co byśmy wiedzieli o „Królu futbolu” Pele, gdyby nie jego cztery wspaniałe występy w mistrzostwach okraszone 12 golami? Kto by pamiętał o „Czarnej perle” z Mozambiku - Eusebio, gdyby nie jego cztery bramki w meczu z KRLD i wyprowadzenie Portugalii z wyniku 0:3 na 4:3 w ćwierćfinale mistrzostw w 1966 roku?

Dopiero od kilkunastu lat mamy możność śledzenia na bieżąco rozgrywek lig zagranicznych, klubowych i pucharowych. To dopiero teraz komentujemy spektakularne transfery, przewidujemy następne, podglądamy największe piłkarskie gwiazdy przez cały sezon. Wcześniej tylko mistrzostwa świata dawały szansę na wykreowanie się, na pretendowanie do statusu wielkiej gwiazdy. Nie mieli na to szans np. gracze Realu Madryt, dominujący w klubowej europejskiej piłce w latach 50. ub. wieku - di Stefano, del Sol, Suarez czy Gento, czy znakomici piłkarze klubów River Plate, Boca Juniors (Argentyna) lub Sao Paulo czy FC Santos (Brazylia). Jeśli chcemy przy okazji najbliższych mistrzostw spróbować ogarnąć całość dziejów futbolu, to wszystko to trzeba uwzględnić.

Jednostka i drużyna

Dlaczego w tytule wymieniłem akurat trzech piłkarzy? Przecież największy sukces na mistrzostwach świata Polska odniosła w 1974 roku, a wówczas nie grał żaden z nich?

Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Krzysztof Błażejewski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.