Ekoelektrociepłownia- wzór dla całego kraju

Czytaj dalej

Ekoelektrociepłownia- wzór dla całego kraju

Kiedyś śmieci lądowały na wielkich wysypiskach, dzisiaj - ekoelektrociepłownia, zarządzana przez Międzygminny Kompleks Unieszkodliwiania Odpadów ProNatura, realizuje działania, które można określić ekologią przez wielkie „E”.

Bydgoska elektrociepłownia, czyli Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych, to ekologiczna instalacja, w której odpady komunalne zamieniane są na energię cieplną, która później jest dostarczana do kaloryferów w mieszkaniach i domach bydgoszczan. ZTPOK rozpoczął działalność w 2016 roku i w krótkim czasie jego pracownicy wyrobili sobie dobrą markę w branży, i dzisiaj należą do ekspertów, od których wiedzę i doświadczenie czerpią inne miasta, nie tylko polskie.

Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy znajduje się na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, na obrzeżach miasta, z dala od zabudowań mieszkalnych. Powierzchnia zabudowy ekoelektrociepłowni wynosi aż 19 tys. mkw., a poszczególne elementy zakładu rozmieszczone są na otoczonej lasem, pięciohektarowej działce.

ZTPOK obsługuje Bydgoszcz i Toruń wraz z okalającymi gminami. W zakładzie utylizowane są zmieszane odpady komunalne, odpady powstałe po doczyszczeniu selektywnej zbiórki, palne odpady wielkogabarytowe oraz odpady z sortowania zmieszanych odpadów komunalnych. Instalacja nie tylko unieszkodliwia, ale jednocześnie odzyskuje zawartą w odpadach energię zamieniając ja na prąd i ciepło. Co ważne, zastosowana technologia pozwala uzyskać parametry emisyjne znacznie niższe i korzystniejsze dla środowiska niż przewidują to dopuszczalne normy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.