Małgorzata Pieczyńska

E-dowód osobisty rusza 4 marca. Zobacz, czy musisz wymienić swój dokument tożsamości

Tak będzie wyglądał awers e-dowodu. Wielofunkcyjny dokument z warstwą elektroniczną będzie wdrożony w Polsce od 4 marca br. Fot. Materiały Ministerstwa Cyfryzacji Tak będzie wyglądał awers e-dowodu. Wielofunkcyjny dokument z warstwą elektroniczną będzie wdrożony w Polsce od 4 marca br.
Małgorzata Pieczyńska

Już 4 marca br. w życie wchodzi e-dowód osobisty. Ma to być wielofunkcyjny dokument z warstwą elektroniczną, który będzie bezpiecznym narzędziem do komunikacji obywateli z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi.

Nowy dowód to wymóg Unii Europejskiej. Zewnętrznie będzie podobny do obecnego, ale wewnątrz będzie mieścił się chip. W jego pamięci znajdą się, m.in., dane identyfikacyjne umieszczone w warstwie graficznej, w tym zdjęcie biometryczne.

- E-dowód osobisty, tak jak do tej pory, potwierdzi naszą tożsamość i obywatelstwo polskie, ale będzie posiadał też szereg nowych funkcji - mówi Elżbieta Kondraciuk, kierownik Referat Dowodów Osobistych w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Bydgoszczy. - Zostanie wyposażony w tzw. „profil osobisty o wysokim profilu zaufania”. Na dokumencie znajdzie się numer CAN, który zapewni nawiązanie bezpośredniego połączenia między warstwą elektroniczną dowodu osobistego a urządzeniem lub systemem teleinformatycznym, za pośrednictwem czytnika kart. W praktyce to oznacza, że e-dowód umożliwi zaakceptowanie umowy i faktury, podpisanie dokumentu elektronicznie, potwierdzi także obecność danej osoby w systemie świadczeń zdrowotnych, czy pozwoli na szybszą odprawę na lotniskach.

Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji wnioski o wydawanie e-dowodu będzie można składać już od 4 marca br. Cały proces wymiany dokumentów ma być rozłożony na 10 lat i potrwać aż do 2029 r. Kto powinien wymienić go w pierwszej kolejności?

- Przede wszystkim osoby, którym upływa termin ważności dokumentu tożsamości oraz ci wszyscy, których dokument uległ zniszczeniu bądź został utracony - tłumaczy Elżbieta Kondraciuk. - Co ważne, nie ma konieczności wymiany dotychczas posiadanych dowodów osobistych. Zachowują one ważność do upływu terminów w nich określonych. Oczywiście, jeśli właściciele dokumentów chcą wymienić je na dowód z warstwą elektroniczną jeszcze przed upływem ważności posiadanego dowodu osobistego, to mogą to uczynić.

Tak jak do tej pory, wniosek o wydanie e-dowodu będzie można złożyć osobiście lub drogą elektroniczną. - Nadal zrobimy to w dowolnym urzędzie miasta lub gminy, ale należy pamiętać, że dowód odbiera się osobiście w urzędzie, gdzie został złożony wniosek - podkreśla Elżbieta Kondraciuk. - Czas oczekiwania na jego wydanie raczej nie powinien się zmienić. Szacujemy, że potrwa to około miesiąca. E-dowody wydawane będą za darmo. Oprócz wniosku, należy też dołączyć jedno zdjęcie.

Dowód osobisty, tak jak dotychczas, od momentu urodzenia będą mogły posiadać też dzieci.

- Tu jednak szykują się pewne nowości - informuje Elżbieta Kondraciuk. - Dzieci do piątego roku życia będą mogły się na zdjęciu uśmiechać lub mieć zamknięte oczy, dotychczas mimika twarzy była niedopuszczalna. Co istotne, e-dowód osobisty dziecka będzie mógł odebrać każdy z rodziców, a nie tylko ten, który wnioskował o wydanie dokumentu dla malucha.

Warto wiedzieć

Małgorzata Pieczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.