Dziś Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. Umiałbyś jej udzielić?

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz
Małgorzata Pieczyńska

Dziś Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. Umiałbyś jej udzielić?

Małgorzata Pieczyńska

Dziś (14 września) obchodzony jest Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. Sprawdziliśmy, czy pracownicy bydgoskich urzędów i instytucji potrafiliby wykonać masaż serca.

Niedawno w mediach ogólnopolskich głośno było o 10-latku z Poznania, który przywrócił funkcje życiowe swojemu wujkowi. Chłopiec wiedział, co robić, bo był po kursie pierwszej pomocy przedmedycznej.

Tylko bez paniki

- To dowód, że nawet dziecko może uratować życie, gdy ma odpowiednią wiedzę - mówi Agnieszka Gwiazdowska z Wydziału Zarządzenia Kryzysowego Urzędu Miasta Bydgoszczy, która jest też ratownikiem medycznym. - Gdy dochodzi do nagłego zatrzymania krążenia, najważniejsza jest pierwsza minuta. Szybko należy wtedy sprawdzić, czy dana osoba jest przytomna i oddycha. Jeśli jest nieprzytomna, a oddycha układamy ją w bezpiecznej pozycji bocznej i dzwonimy pod numer alarmowy 112 lub 999. W razie utraty przytomności i braku oddechu, należy podjąć resuscytację: wykonać 30 ucisków na klatkę piersiową i 2 wdechy i oczywiście, wezwać pomoc. Niestety, nie wszyscy potrafią w takiej sytuacji zachować zimną krew, tak jak zrobił to 10-latek z Poznania, dlatego szkolenia to priorytet.

W bydgoskim Urzędzie Miasta szkolenia wstępne przechodzą wszyscy pracownicy.

- Osoby wyznaczone do pierwszej pomocy przedmedycznej szkolą się też na bieżąco pod okiem ratownika medycznego - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. - Szkolenia obejmują część teoretyczną i praktyczną na fantomach. W budynkach ratusza przy ul. Jezuickiej 1 i ul. Grudziądzkiej 9-15 są też dwa defibrylatory.

Szkolenia mają też pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

- Przy przyjęciu do pracy jest instruktaż ogólny, który przeprowadza pracownik BHP - mówi Adrian Mól, rzecznik wojewody. - Dodatkowe szkolenia przechodzą wyznaczone osoby np. z Zespołu ds. Ratownictwa Ogólnego. W urzędzie mamy też trzy defibrylatory.

Masaż serca potrafią wykonać kierowcy i motorniczowie MZK. Niektórzy z nich mieli już okazję sprawdzić się w sytuacji realnego zagrożenia.

- W ostatnich latach było kilka takich zdarzeń, gdy reanimowali pasażerów i uratowali im życie - mówi Andrzej Wadyński, prezes MZK. - Wiedzę na ten temat kierowcy i motorniczowie zdobywają podczas szkolenia wstępnego BHP po przyjęciu do pracy. Dostają wtedy też broszurę o zasadach udzielania pierwszej pomocy. Po roku jest kolejne szkolenie z teorii i praktyki, które odnawia się co 3 lata.

Szkoleni w tym zakresie są też pracownicy Nadzoru Ruchu, którzy zawsze w sytuacjach, gdy są poszkodowane osoby dojeżdżają na miejsce zdarzenia radiowozami będącymi pojazdami uprzywilejowanymi w ruchu drogowym. Każdy radiowóz jest wyposażony w pakiet pierwszej pomocy, w tym np. artykuły opatrunkowe, środki odkażające, usztywniające kończyny, czy środki przeciwbólowe.

Komendy w języku polskim

Automatyczne defibrylatory zewnętrzne AED są w 70 punktach Bydgoszczy, np. na lotnisku, w Multikinie, hali Łuczniczka, Operze Nova, KWP, niektórych przychodniach i szkołach.

- W 85 procentach w razie nagłego zatrzymania krążenia, serce wpada w rytm migotania komór - mówi Agnieszka Gwiazdowska, ratownik medyczny. - Jeśli w pobliżu jest urządzenie AED, to należy je użyć. Czasem wystarczy jeden impuls elektryczny, by pobudzić pracę serca i przywrócić oddech. Co ważne, nasze defibrylatory wydają komendy w języku polskim.

Jak udzielić pierwszej pomocy wiedzą też uczniowie II LO.

- Mamy nauczyciela pasjonata, który prowadzi zajęcia dodatkowe w ramach edukacji dla bezpieczeństwa - mówi Mirosława Glaza, dyrektor szkoły. - Młodzież bardzo lubi te zajęcia, potrafi przyjść na nie nawet na godz. 7.10. Uczniowie startują też w zawodach pierwszej pomocy. Szkolenia przechodzą też nauczyciele, a od ubiegłego roku także wszyscy pracownicy administracji obsługi.

Małgorzata Pieczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.