Dziś Europejski Dzień bez Samochodu. Z tej okazji w autobusach i tramwajach nie trzeba kasować biletów

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski/Archiwum
Małgorzata Pieczyńska

Dziś Europejski Dzień bez Samochodu. Z tej okazji w autobusach i tramwajach nie trzeba kasować biletów

Małgorzata Pieczyńska

Przejażdżki rowerami elektrycznymi i cargo, darmowa komunikacja miejska, debata o strefach czystego transportu - to wszystko czeka nas dziś na ul. Długiej. Okazją jest Europejski Dzień bez Samochodu, który przypada właśnie 22 września. Ma on zachęcać mieszkańców do pozostawienia aut w garażu i przesiadki do komunikacji miejskiej lub na rower.

W Bydgoszczy z roku na rok przybywa pojazdów. - Obecnie w mieście mamy zarejestrowanych ponad 250 tys. samochodów, z czego 200 tys. to auta osobowe - mówi Waldemar Winter, dyrektor Wydziału Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta Bydgoszczy. - Biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców, średnio na 1000 bydgoszczan przypada ponad 600 aut. To sporo. Pod tym względem plasujemy się w ścisłej czołówce polskich miast. Wiele rodzin dysponuje np. dwoma pojazdami, a nie jednym. Ta liczba rośnie, choć nie w tak zastraszającym tempie jak w poprzednich latach, bo wiele starych samochodów oddawanych jest do demontażu i recyklingu.

Takie akcje jak Europejski Dzień bez Samochodu są więc bardzo potrzebne. W sobotę (22 września) w Bydgoszczy główne atrakcje przygotowano w godz. 10-14 na ul. Długiej. A będzie się sporo działo. Pierwszych 100 uczestników, którzy przyjadą rowerem lub komunikacją miejską albo przyjdą pieszo, mogą liczyć na niespodzianki w Muzeum Mydła i Historii Brudu. Ponadto będzie można otrzymać kolorowe odblaski na rękę lub na rower, coś słodkiego i inne upominki. Przez cały czas będzie też czynna strefa leżaków i siedzisk do wypoczynku.

Jak co roku, tego dnia komunikacja miejska będzie darmowa, ale za okazaniem dowodu rejestracyjnego i dowodu osobistego. Nie zabraknie też słodkich upominków. Na liniach pojawią się także zabytkowe pojazdy, natomiast na placu Teatralnym i rondzie Jagiellonów uruchomione zostaną specjalne „zielone przystanki”.

Przeczytaj dalszą część artykułu.

Pozostało jeszcze 52% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Małgorzata Pieczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.