Dzielnicowy z Okola zabrał się za remont, bo pewna rodzina potrzebuje wsparcia

Czytaj dalej
Fot. KWP w Bydgoszczy
Dorota Witt

Dzielnicowy z Okola zabrał się za remont, bo pewna rodzina potrzebuje wsparcia

Dorota Witt

Meble do kuchni przyjechały z Nakła, tak samo jak pralka, kuchenka. - Kuchnia jest już niemal gotowa, bo w czwartek wieczorem dostałem telefon, że eleganckie płytki do kuchni też już ktoś podarował - mówi mł. asp. Adama Gralak, dzielnicowy z Okola. To on wyszedł z inicjatywą, by wesprzeć rodzinę pani Marleny, która samotnie wychowuje czwórkę dzieci. Trwa już remont jej mieszkania, ale pomoc nadal jest potrzebna.

Pani Marlena pracuje i sama wychowuje czwórkę dzieci, najmłodsza córka ma 8 lat, najstarszy syn - 15.
- Nie miałem żadnych wątpliwości, co do tego, że warto zaangażować się w pomoc tej rodzinie. To nie do opisania, jak pozytywną energią epatują, jaka między nimi jest miłość, jak są dla siebie dobrzy - mówi mł. asp. Adam Gralak, dzielnicowy z Okola.

Pani Marlena nie prosiła o tę pomoc, a gdy jej ją zaproponowano, powiedziała tylko: na pewno jest wiele osób, które bardziej niż ja potrzebują wsparcia. Choć nie zarabia tyle, by odłożyć na kapitalny remont, którego wymaga jej mieszkanie, praca jest dla niej bardzo ważna. Chce w ten sposób dać przykład dzieciom, że nie ma nic za darmo. Gdy tylko może, sama pomaga sąsiadom.

Uczniowie pomagają

- Dzielnicowy przyszedł na jeden z dyżurów rady osiedla, opowiedział o fatalnych warunkach, w jakich mieszka ta rodzina. Zapytał, czy chcemy zaangażować się w pomoc - mówi Andrzej Bogusławski z Rady Osiedla Okole. - Od razu otworzyło mi się serducho. Pomyślałem o uczniach budowlanki: Szkoły Branżowej I stopnia nr 6, ich nauczycielach, członkach Stowarzyszenia Dzięki Wam.
- To było tuż przed feriami zimowymi, ale uczniów nie trzeba było namawiać do tego, by poświęcili swój wolny czas - mówi Adam Jaworski ze Stowarzyszenia Dzięki Wam.

Pracy mają sporo, bo mieszkanie przy ul. Grunwaldzkiej wymaga kapitalnego remontu z uwagi na praktycznie całkowite zagrzybienie ścian i sufitów, naprawy instalacji elektrycznej oraz poprawy wentylacji.

Przez dziesięciolecia nie było tu remontu (w grudniu pani Marlena z 8-letnia córką starały się odświeżyć maleńki pokój dziewczynki, ale grzyb pokazał się tam znowu). Przez złą wentylację pomieszczeń na ścianach w całym mieszkaniu utrzymuje się grzyb i pleśń, wydzielając przy tym nieprzyjemny zapach w całym domu.

- Warunki są trudne. Grzyb od podłogi do sufitu, zapleśniałe meble, które rozsypały się w drobny mak przy przenoszeniu (potrzeba nowych, zwłaszcza dla dzieci) - przyznaje Adam Jaworski.

Kuchnia i nie tylko

Początkowo prace miały się skończyć na kuchni, gdzie zerwano podłogę, zaizolowano posadzkę, odgrzybiono i pomalowano ściany, ustawiono meble i sprzęty podarowane od ludzi. Potrzeby są jednak dużo większe. W akcję angażują się także firmy, bo materiały przekazały, m.in. przedsiębiorstwa Andrexim i TanieKafle. Członkowie stowarzyszenia nie proszą o pieniądze, ale przyjmą materiały budowlane w każdej ilości, przydadzą się też meble, artykuły pierwszej potrzeby.

Zasługują na normalne warunki

- Za serce chwyta fakt, że rodzina ta jest niesamowicie ze sobą zżyta, a ich wzajemne relacje są pełne miłości i wzajemnego wsparcia. Ludzie ci niczego nie oczekują i potrafią czerpać radość z tego, co mają. Jestem pewny, że znajdą się dobrzy ludzie, którzy staną u naszego boku i dadzą tej rodzinie poczucie solidarności i wsparcia. Wierzę, że przyjdzie dzień, w którym ta sympatyczna rodzina będzie mogła funkcjonować w normalnych warunkach bez wilgoci, bez przykrego zapachu i uczucia dyskomfortu - mówi mł. asp. Adam Gralak dzielnicowy osiedla Okole KP Bydgoszcz Błonie.

Dorota Witt

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.