Dzięki zdjęciom przenieśmy się w czasie i odkryjmy nasz region

Czytaj dalej
Fot. Zbigniew Rajche
Leszek Kalinowski

Dzięki zdjęciom przenieśmy się w czasie i odkryjmy nasz region

Leszek Kalinowski

Kogo z nas nie interesuje przeszłość miasta, wsi? Z chęcią oglądamy stare zdjęcia i pocztówki. Dlatego chcemy je częściej publikować.

Wielu z nas nie ma wiedzy, jak wyglądałoo codzienne życie 50, 100 lat temu w Zielonej Górze, Świebodzinie, Sulechowie, Gubinie czy Krośnie. A to bardzo ciekawe. Stare zdjęcia, pocztówki uzupełniają lukę w naszej wiedzy. Można z ich wiele „wyczytać”: jak wyglądało dawniej miasto, jaka była architektura, zieleń, jakie pojazdy jeździły po ulicach, jak ubierali się mieszkańcy, gdzie chętnie wypoczywali i na czym on polegał. Nic więc dziwnego, że dużym powodzeniem cieszy wystawa w Muzeum Ziemi Lubuskiej pt. „Dolny Śląsk na dawnych pocztówkach” ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.

Wiele samorządów i organizacji pozarządowych wydaje specjalne albumy, kalendarze ze starymi zdjęciami, organizują okolicznościowe ekspozycje. Często fotografie sprzed lat stanowią też ozdobę kawiarni, restauracji, a nawet przychodni zdrowia (np. w zielonogórskim Aldemedzie).

Stare zdjęcia i pocztówki prezentowaliśmy już na naszych łamach m.in. dzięki udostępnianiu ich nam przez Marka Wojdana ze Świebodzina, Jerzego Szymczaka z Krosna czy Stefana Pilaczyńskiego z Gubina. Dziękujemy i prosimy o jeszcze. Zwracamy się też z apelem do wszystkich Czytelników o przysyłanie nam starych zdjęć, pocztówek drogą mailową lub tradycyjną pocztą.

Można też je przynieść do redakcji

Zeskanujemy je i zaraz oddamy z powrotem. Dzięki temu będziemy mogli publikować w gazecie cykle starych fotografii i przeniesiemy się w czasie, powspominamy dawne dzieje miast, miasteczek i wsi naszego regionu.

Zdjęcia, pocztówki można przesyłać na adres: [email protected] lub Redakcja „Gazety Lubuskiej”, al. Niepodległości 25, 65-042 Zielona Góra. Z góry serdecznie wszystkim, którzy odpowiedzą na nasz apel, dziękujemy

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.