Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Katarzyna Bogucka

Dylematy absolwenta w Bydgoszczy: byt albo niebyt

Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy.  Absolwenci UTP pracują w najlepszych światowych firmach Fot. Dariusz Bloch Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. Absolwenci UTP pracują w najlepszych światowych firmach
Katarzyna Bogucka

Gdzie widzą swoją przyszłość absolwenci bydgoskich uczelni wyższych? W Polsce czy w jakimś innym kraju? Badań na ten temat prawie nie ma. Informacji o zawodowych losach absolwenta nie znajdziemy w uniwersyteckich tabelkach i wykresach. Prędzej dowiemy się tego w sklepie, na „fejsie”, w przychodni...

Politologa z licencjatem UKW w Bydgoszczy (prosi o zachowanie anonimowości) spotykamy w jednej z bydgoskich galerii handlowych. To jego ostatnie dni „na kasie”, wkrótce ma zacząć pracę w biurze.

- To na szczęście będzie tylko kolejny epizod w moim zawodowym życiu - mówi 28-letni bydgoszczanin.

- I, proszę mi wierzyć, wcale nie najgorszy. Bywają trudniejsze opcje, niestety czasami nie do odrzucenia. Kolega, także absolwent studiów humanistycznych, miał na tyle trudną sytuację rodzinną, że przez kilkanaście miesięcy patroszył ryby i sprzątał klatki schodowe. Dyplom w niczym nie przeszkadza, a czasem nawet w znalezieniu pracy szkodzi. Wielu moich znajomych ukrywało, że ma wyższe wykształcenie, widząc w cv adnotację o wymaganym średnim wykształceniu. Co do mnie, najpierw planowałem znaleźć lepszą pracę w mieście, wynajmować mieszkanie, ale ostatecznie uznałem, że lepiej kupić mieszkanie. Zamierzam uzbierać przynajmniej 50 procent ceny dwupokojowego mieszkania. Kolega załatwia mi pracę w Anglii, na produkcji. Na razie wiem tyle, że będę pracować z drobiem. Z martwym drobiem. Ważne, że żywa gotówka mnie zadowoli. Prawdopodobnie będzie to na złotówki około 4 tysięcy...Nasz rozmówca prosi, by wyraźnie zaznaczyć, że studia i wykładowców ocenia bardzo wysoko, że zyskał więcej umiejętności, niż się spodziewał. Przez chwilę miał możliwość wejścia w świat lokalnej polityki (jako wolontariusz, agitator przedwyborczy), ale zabrakło mu i odwagi, i zapału...

Anna Woźniuk, związana z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Studentów Medycyny (IFMSA Polska; pisaliśmy i o studentce, i o organizacji przy okazji otwarcia studenckiej przychodni dla bezdomnych w Bydgoszczy) jest na szóstym roku medycyny w Collegium Medicum UMK. Życie zawodowe planuje związać z Polską.

- Lubię swój kraj, do zagranicznego wyjazdu mnie nie ciągnie. Wśród moich kolegów i koleżanek jest jednak sporo takich, którzy rodzin jeszcze nie mają, a nastawienie bardzo kosmopolityczne sprawia, że wyjazd za granicę nie jest dla nich żadnym problemem, dlatego w czasie studiów intensywnie uczą się języków obcych. Z innej strony patrząc, dla osób, które chcą się rozwijać, wyjazd do zachodnich renomowanych naukowych ośrodków medycznych jest okazją do niebywałego rozwoju. Nie ujmuję niczego polskim uczelniom i ośrodkom, ale faktem jest, że w Polsce jeszcze się nauki nie dotuje w sposób porównywalny z Zachodem.

Niemal połowa roku Anny Woźniuk (ok. 200 osób) sygnalizuje chęć wyjazdu.

Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Katarzyna Bogucka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.