Dwa lata temu wykryto pierwszy przypadek COVID-19 w Wielkopolsce. Jak wyglądała walka z pandemią?

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
Nicole Młodziejewska

Dwa lata temu wykryto pierwszy przypadek COVID-19 w Wielkopolsce. Jak wyglądała walka z pandemią?

Nicole Młodziejewska

We wtorek, 8 marca odnotowano 13 152 nowe zakażenia koronawirusem, z czego 1 809 w Wielkopolsce. W środę, 9 marca, mijają dokładnie dwa lata od pierwszego przypadku COVID-19 w naszym województwie. Jak przez ten czas wyglądała walka z pandemią?

W Polsce po raz pierwszy zakażenie koronawirusem potwierdzono dokładnie 4 marca 2020 roku w Zielonej Górze. Wtedy, nikt jeszcze nie wiedział, jak długo będziemy zmagać się z COVID-19, ani, że tak bardzo przyzwyczaimy się do związanych z nim zasad.

Rok 2020 - I i II fala pandemii

W Poznaniu pierwsze zakażenie zdiagnozowano 9 marca.

- Pacjentka przebywająca obecnie pod nadzorem lekarzy trafiła na oddział zakaźny Szpitala Miejskiego w Poznaniu. Jej stan jest poważny. Została przetransportowana ze Szpitala w Puszczykowie. Powtórne badanie próbki potwierdziło zakażenie koronawirusem

- informował wówczas wojewoda wielkopolski.

I dodawał: - 17 osób, które miały kontakt z chorą, obecnie są poddane kwarantannie domowej. Kwarantanną objęto także personel medyczny - 18 osób. Oddział wewnętrzny szpitala w Puszczykowie zostanie decyzją wojewódzkiego inspektora sanitarnego zamknięty na 14 dni

Niestety, 57-latka zmarła 12 marca. Był to pierwszy zgon w całym kraju, który spowodowany był zakażeniem koronawirusem.

11 marca Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię na całym świecie. W Polsce stan zagrożenia epidemicznego zaczął obowiązywać 14 marca. Dwa dni później Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia został przekształcony w całości w szpital covidowy.

Obowiązek zakrywania nosa i ust po raz pierwszy wprowadzono 16 kwietnia. W kolejnych miesiącach ten zapis wielokrotnie ulegał zmianom.

Od czerwca można było mówić o stopniowym powrocie do normalności. Nie trwało to jednak długo. Już na początku sierpnia rząd przyjął metodę wprowadzania dodatkowych restrykcji w poszczególnych powiatach, w zależności od liczby zakażeń, oznaczając każdy z nich kolorem żółtym i czerwonym.

W tej drugiej strefie Poznań i powiat poznański po raz pierwszy znalazły się 17 października. Wtedy też mówiło się o drugiej fali koronawirusa. Zaledwie tydzień później decyzją rządu czerwoną strefą została objęta cała Polska.

Nadzieja na lepsze i powrót do przed pandemicznej normalności pojawiła się ponownie 9 listopada, kiedy prezes firmy Pfizer ogłosił, że wyprodukowano szczepionkę na koronawirusa. W kolejnych miesiącach pojawiały się szczepionki innych firm. Do Polski zaczęły one trafiać w grudniu - 28 grudnia rozpoczęły się szczepienia przeciwko koronawirusowi.

Pierwszą grupą, która przyjęła szczepionki, byli medycy i pracownicy placówek medycznych. W kolejnych miesiącach program szczepień stopniowo rozszerzał się na wszystkie osoby dorosłe, nastolatków, a także dzieci, by później każda z grup mogła przyjąć drugą, a obecnie już także trzecią dawkę szczepienia.

Rok 2021 - III i IV fala pandemii

1 lutego 2021 roku swoją działalność rozpoczął Szpital Tymczasowy na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Pierwszy pacjent trafił tam tego samego dnia po godz. 15.

Z kolei 19 lutego w Pile odnotowano pierwszy przypadek niepożądanych odczynów poszczepiennych w Wielkopolsce. Zmarła zaszczepiona na koronawirusa 88-letnia kobieta.

Na początku marca minister zdrowia Adam Niedzielski zaapelował o wstrzymanie lub ograniczenie zabiegów planowych w placówkach medycznych. Powodem tego była rosnąca liczba hospitalizacji pacjentów zakażonych koronawirusem. Eksperci zaczęli mówić o trzeciej fali pandemii.

We wtorek, 30 marca rano pojawiły się informacje o tym, że w szpitalu tymczasowym na Międzynarodowych Targach Poznańskich są problemy z tlenem dla hospitalizowanych tam pacjentów. Część z nich ewakuowano i przetransportowano do szpitala przy ul. Szwajcarskiej. Jak ustalili dziennikarze „Głosu” - nie doszło do awarii. Wieczorem, w czasie konferencji wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego i rektora Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prof. Andrzeja Tykarskiego, ta informacja została potwierdzona: to nie była awaria. Brak tlenu był efektem błędu ludzkiego.

Od maja zaczęto stopniowo wygaszać część oddziałów covidowych w Wielkopolsce. 1 lipca Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia przestał pełnić rolę szpitala covidowego. Tę funkcję przejął szpital MSWiA w Poznaniu.

Kilka dni później w tryb pasywny przeszedł taż Szpital Tymczasowy, w którym w najbardziej krytycznym momencie pandemii leczonych było 350 chorych na COVID-19. Szpital zawiesił swoje funkcjonowanie dokładnie w 159. dniu działalności.

Ponownie zaczął przyjmować pacjentów 2 listopada, kiedy zaczęto mówić o szczycie IV fali.

Rok 2022 - V fala pandemii

27 stycznia 2022 roku padł rekord zakażeń koronawirusem w Polsce. Tego dnia odnotowano 57 659 nowych przypadków. Polska wkroczyła w piątą falę pandemii COVID-19.

- Mam nadzieję, że obecna fala będzie ostatnią tak poważną. Nowe warianty wirusa SARS-CoV-2 z całą pewnością będą się pojawiać. Jednakże należy się spodziewać, że kolejne wzrosty zachorowań będą miały charakter sezonowych wzrostów, głównie w okresie zimowym

- mówił w styczniu w rozmowie z „Głosem” dr Tomasz Ozorowski, poznański mikrobiolog i epidemiolog.

1 marca rząd zdecydował się na luzowanie większości obostrzeń. Dotyczyły one m.in. zniesienia limitów osób, otwarcia klubów i dyskotek, przywrócenia pracy stacjonarnej czy odmrażania służby zdrowia.

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Nicole Młodziejewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.