Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Grzegorz Kończewski

Droga przez mękę. Hawaje wzywają twardzieli z całego świata

Robert Wojnar: -  Mój cel jest jasny - osiągnąć na Hawajach wynik poniżej 10 godzin i wrócić bez kontuzji Fot. Archiwum Roberta Wojnara Robert Wojnar: - Mój cel jest jasny - osiągnąć na Hawajach wynik poniżej 10 godzin i wrócić bez kontuzji
Grzegorz Kończewski

Tak się spełnia marzenia! 42-letni Robert Wojnar z Torunia jako jeden z nielicznych Polaków za kilka dni wystartuje w najbardziej prestiżowej imprezie triathlonowej - w rozgrywanych w Kailua-Kona na Hawajach mistrzostwach świata na dystansie Ironman, co oznacza, że w towarzystwie najlepszych z najlepszych z całego globu będzie musiał przepłynąć prawie cztery kilometry, przejechać na rowerze 180 kilometrów i na koniec przebiec dystans maratoński. Jedno jest pewne - lekko nie będzie.

Mam tego świadomość - przyznaje Robert Wojnar. - Te zawody uchodzą za ekstremalne, najtrudniejsze na świecie, piekielnie obciążające organizm. Przygotowywałem się uczciwie i na pewno dam z siebie wszystko. Nie mogę się już doczekać.

I na torze, i na szosie

Ci, którzy znają Roberta Wojnara, dobrze wiedzą, że do każdego startu podchodzi ze stuprocentowym zaangażowaniem. Tak było zresztą już 30 lat temu, gdy zaczynał swoją przygodę ze sportem, uprawiając kolarstwo w klubie Agromel. Przez wiele lat ścigał się i na torze, i na szosie, a kolarstwo stało się dla niego niemal całym światem. Nic dziwnego, że przez długi czas należał do polskiej kadry narodowej juniorów i młodzieżowców. Na swoim koncie ma około 20 medali mistrzostw Polski, startował też na mistrzostwach Europy i świata. Największe sukcesy?

- Dwukrotny udział w Tour de Pologne - zdecydowanie odpowiada Robert Wojnar. - W latach 90. brały w nim udział takie sławy, jak Marco Pantani, nieraz brylujący podczas Giro di Italia i Tour de France, czy Maurizio Fondriest, mistrz świata i dwukrotny zdobywca Pucharu Świata. My, młodzi zawodnicy, jechaliśmy obok gwiazd, które dotychczas mogliśmy jedynie oglądać w telewizji!

Kluczowym momentem w karierze Roberta Wojnara okazał się rok, w którym skończył 23 lata i przestał być młodzieżowcem. W Toruniu nie było klubu, który prowadziłby seniorów, trzeba było się więc zdecydować albo na tułaczkę po klubach w Polsce i na świecie, albo po prostu dać sobie spokój z wyczynowym uprawianiem kolarstwa. Robert Wojnar nie chciał opuszczać rodzinnego miasta. Podjął pracę przy produkcji płatków śniadaniowych w CPP Toruń-Pacific (pracuje tam do dzisiaj), choć -jak podkreśla - na początku nie było łatwo. Praca na trzy zmiany mocno dawała w kość - nie miała nic wspólnego z dotychczasowym życiem, toczącym się wokół zgrupowań, wyjazdów i wyścigów.

Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Grzegorz Kończewski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.