Magdalena Kuźmiuk

Dr Beata Piecychna z Wydziału Filologicznego UwB stypendystką Fundacji Kościuszkowskiej. Zrealizuje badania w USA

Badania w USA nie będą dla filolożki pierwszymi realizowanymi zagranicą, ponieważ wiosną odbyła 3-miesięczny staż w Homerton College na University of Fot. UwB Badania w USA nie będą dla filolożki pierwszymi realizowanymi zagranicą, ponieważ wiosną odbyła 3-miesięczny staż w Homerton College na University of Cambridge
Magdalena Kuźmiuk

Dr Beata Piecychna z wydziału filologicznego UwB znalazła się w gronie laureatów tegorocznej edycji programu stypendialnego Fundacji Kościuszkowskiej. Otrzymała 9 tys. dolarów na 3-miesięczny pobyt na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego. Badaczka będzie prowadziła w przyszłym roku akademickim badania nad symulacją ucieleśnioną w procesie tłumaczeniowym.

- Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego zajmują się m.in. procesami poznawczymi w kontekście przetwarzania języka naturalnego. Ja chciałabym przyjrzeć się tzw. symulacji ucieleśnionej, jaka towarzyszy tłumaczeniu tekstów – wyjaśnia dr Beata Piecychna. – Współczesne teorie nauk o poznaniu mówią, że w rozumieniu docierających do nas informacji, także wyrażeń językowych, ogromną rolę odkrywa nie tylko mózg, ale całe ciało. A umysł, konstruując znaczenia, odwołuje się do doświadczeń i wrażeń cielesnych. Jeśli np. próbujemy sobie coś wyobrazić - ruch, doznania dotykowe itp. - to angażujemy zmysłowo-motoryczne - a więc najbardziej „cielesne” - struktury mózgu.

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Magdalena Kuźmiuk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.