"Dom opieki" przy ul. Czerkaskiej 22 działał bez zezwolenia. Wojewoda zawiadomił prokuraturę

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
MP, HS

"Dom opieki" przy ul. Czerkaskiej 22 działał bez zezwolenia. Wojewoda zawiadomił prokuraturę

MP, HS

Prokuratura Rejonowa Bydgoszcz Północ przyjrzy się sprawie placówki opiekuńczej przy ulicy Czerkaskiej 22, działającej bez zezwolenia. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożył Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.

Zawiadomienie dotyczy prowadzenia bez wymaganego zezwolenia wojewody placówki zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku w sposób zagrażający życiu i zdrowiu. Zanim do tego doszło, na polecenie wojewody Mikołaja Bogdanowicza, odbyła się tam kontrola. Przeprowadzili ją pracownicy wydziału polityki społecznej. W dniu kontroli było w niej 15 pensjonariuszy. Przebywali tam na podstawie umów cywilnoprawnych: najmu lokalu, sprawowania opieki, świadczenia całorocznej usługi cateringowej. Wojewoda wystąpił też do sanepidu, straży pożarnej i inspektora nadzoru budowlanego o przeprowadzenie kontroli.

Nie zapewnia ewakuacji

Sporo uchybień stwierdzili, m.in. strażacy. Nieprawidłowości dotyczyły przekroczenia norm długości dojścia ewakuacyjnego w części obiektu, braku wyposażenia korytarzy w oświetlenie awaryjne ewakuacyjne, zwężenia biegów klatek schodowych i spoczników czy nieodpowiedniej szerokości drzwi ewakuacyjnych. - Uznaliśmy, że to obiekt zagrażający życiu i zdrowiu osób tam przebywających - mówi kapitan Karol Smarz, rzecznik Komendy Miejskiej PSP w Bydgoszczy. - Na usunięcie tych nieprawidłowości daliśmy 12 miesięcy. Ponadto brak było dokumentacji potwierdzającej przeszkolenie pracowników w zakresie ochrony przeciwpożarowej oraz aktualnej instrukcji bezpieczeństwa pożarowego. Na to placówka dostała miesiąc.

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

MP, HS

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.expressbydgoski.pl

promocja -50%

Gazeta online przez 90 dni za połowę ceny

55,00 110,00

Skorzystaj z promocji i ciesz się codziennym dostępem do gazety online przez 90 dni. Z tą ofertą oszczędzasz aż połowę ceny!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.