Agata Pustułka

Dodatkowe kontrole leków od 9 lutego. Nowe unijne przepisy mają zapobiec fałszerstwom, które mogą być groźne dla życia

Dodatkowe kontrole leków od 9 lutego. Nowe unijne przepisy mają zapobiec fałszerstwom, które mogą być groźne dla życia
Agata Pustułka

Unia Europejska chce zatrzymać bądź zminimalizować proceder fałszowania leków, stanowiący główne zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa publicznego. - W miarę jak fałszerstwa stają się coraz bardziej wyrafinowane, ryzyko, że sfałszowane leki docierają do pacjentów w UE, rośnie z każdym rokiem - mówi Jadwiga Wiśniewska, europosłanka PiS .

Dodatkowe kontrole leków od 9 lutego. Nowe unijne przepisy mają zapobiec fałszerstwom

Tzw. dyrektywa fałszywkowa - przyjęta w 2011 roku - weszła w życie w 2013, ale niektóre jej elementy zostały odłożone w czasie nawet do sześciu lat - stąd dopiero teraz zaczynają obowiązywać.

- Jest wiele ważnych aspektów tej dyrektywy i wiele kwestii, które wywołały intensywną debatę podczas rozmów w europarlamencie, a mianowicie: bezpieczeństwo leków, internet i posiadanie pozwoleń na dopuszczenie leków do obrotu - dodaje Wiśniewska.

Uzgodniono, że z zasady leki na receptę będą zawierały elementy bezpieczeństwa - jak kod seryjny - które pozwolą na weryfikację każdego produktu leczniczego. Warto jednak dodać, że funkcja bezpieczeństwa nie zostanie zawarta w tych produktach, które nie są przepisywane przez lekarzy (chodzi o leki bez recepty), chyba że istnieje duża szansa na ich fałszowanie.

Kod bezpieczeństwa pomoże w identyfikacji poszczególnych paczek. Specjalne urządzenie umożliwi weryfikację, czy opakowanie zewnętrzne zostało naruszone.

Każdy uczestnik łańcucha dostaw leku, który pakuje produkty lecznicze, musi być posiadaczem pozwolenia na produkcję lub dystrybucję.

Ponadto zezwolenie - ze względu na swoją rolę w łańcuchu dostaw - będą musieli uzyskać brokerzy, a także dystrybutorzy hurtowi, nawet jeśli nie mieli bezpośredniego kontaktu z produktami leczniczymi.

- Poparliśmy pomysł włączenia internetu do dyrektywy, ponieważ jest on powszechnie wykorzystywany przy zakupie produktów leczniczych. Nielegalna sprzedaż leków jest bezpośrednio uwzględniona w dyrektywie. I właśnie dzięki dyrektywie strony internetowe, które legalnie sprzedają leki, będą opatrzone wspólnym logo, które zagwarantuje bezpieczny zakup. Komisja Europejska będzie odpowiedzialna za zaprojektowanie tego logo - wyjaśnia europosłanka.

Logo będzie rozpoznawalne w całej Unii Europejskiej. Państwa członkowskie utworzą stronę internetową, której celem będzie dostarczenie informacji na temat ustawodawstwa krajowego dotyczącego produktów leczniczych przeznaczonych do sprzedaży, informacji o wspólnym logo, wykazu osób notyfikowanych lub podmiotów oferujących produkty lecznicze przeznaczone do sprzedaży w internecie oraz informacji o ryzyku związanym z produktami leczniczymi dostarczanymi nielegalnie.

Agata Pustułka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.